Cumartesi Aurası: Fabrizio Casaretto “Sébah & Joaillier Merceğinden Siyah Beyaz Osmanlı”

AURA İstanbul, katılımcıları ile etkileşimini dijital ortama taşıyor. Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisine, 4 Nisan tarihinde “Sébah & Joaillier Merceğinden Siyah Beyaz Osmanlı” başlıklı konuşması ile Fabrizio Casaretto konuk oluyor.

AURA İstanbul, Cumartesi Aurası kapsamında, Zoom platformunda Fabrizio Casaretto’yu ağırlıyor.

Fotoğrafçılık 1800’lerin ilk yarısındaki keşfinin hemen ardından Osmanlı’ya ulaştı. İmparatorluğun ve yaşamın cazibesi, büyüsü, Osmanlı’nın gizemi, oryantalizmin ve bilinmezliğin çekiciliği Avrupalı gezgin fotoğrafçıların yolunu özellikle İstanbul’a düşürdü. İlk stüdyolar Pera bölgesinde kuruldu; bunların arasında 1857’de Tomtom Sokak’ta “Pascal Sébah – Photographe” ile çalışmaya başlayan bir stüdyo, Grande Rue de Pera no. 439’da “Sébah & Joaillier” adındaki ortaklığı ile en tepe noktasına ulaştıktan sonra, 1973 yılında Atlas sinemasının karşısında meşhur “Foto Sabah” adı altında kapılarını kapattığında arkasında bir asırdan fazla bir tarihi bıraktı. Oryantalizmi dünyaya açan ve yayan öncü stüdyo olarak tarihe geçen bu işletmenin günümüze kadar ulaşan fotoğrafları sayesinde Osmanlı’dan günümüze yaşanan mimari ve sosyal değişiklikleri görmek pek mümkün. Sunumunda Joaillier ailesi bireyi olan Fabrizio Casaretto fotoğrafçılığın keşfinden başlayıp Sébah & Joaillier ortaklığına odaklanarak bol görsel ile hem mimari hem sosyal açıdan, bazıları ender bulunan, eski fotoğrafların günümüze ne kadar önemli bilgiler aktardığını anlatıyor.

Zoom webinar oturum linki, katılımcılara e-posta yoluyla iletilecek. Ayrıca etkinlik, AURA İstanbul facebook sayfasından canlı olarak da yayınlanacak.

Kayıt olmak için tıklayınız.