Chemleg Danışmanlık Ofisi

Mimari Tasarım
İpek Baycan Architects

Proje Yeri
Maltepe, İstanbul

İşveren
Chemleg Legistation

Yardımcı Mimar
Simge Özcan

Ana Yüklenici
Pupa Teknik

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
120 m2

Fotoğraflar
ALTKAT Architectural Photography

İpek Baycan Architects tasarımı Chemleg Danışmanlık Ofisi’nin hiyerarşik kurgulardan uzak, sıcak ve samimi ortamı, lounge ve açık bar gibi aktivite alanları ile desteklenmiş.

Dinamik bir çalışan profili olan Chemleg Danışmanlık Ofisi’nin yeni mekanı, günümüz ofis alışkanlıklarına ev sahipliği eden ve çözümler üreten kimliği ile güncel bir ofis yapısını gözler önüne seriyor. Çağdaş bir yapının köşe dairesinde 120 metrekare bir mekan olan ofisin içerisinde açık ofis, localı bir yönetim odası, zoom köşesi, toplantı odası, bar, resepsiyon ve açık çalışma alanlarının yanı sıra kullanımı çeşitlemiş lounge ve dinlenme alanları bulunuyor.

Birbiri ile eşit kademede, çalışanlarından pek de ayrışmak istemeyen üç ortağın kurduğu ofiste; hiyerarşik kurgulardan uzak, sıcak ve samimi bir ortam hedeflenmiş. Hedeflenen bu kurgu özellikle açık ofis; lounge alanları ve açık bar gibi aktivite alanları ile desteklenmiş. Özelleşen alanlar ise sadece üç yöneticinin bir arada bulunduğu ofis ve locası ve mahremiyete ihtiyaç duyan diğer bir mekan olan toplantı odası.

Mekanın oluşumunda; mekan cephelerinin yönelimi ve hizaları büyük etken olmuş. Mimarlar planlamayı ele alırken; mekana girer girmez geniş bir avlu oluşturmayı bu projenin kimliğini destekleyecek ve koşullarını en iyi sağlayacak yaklaşım olarak benimsemiş. Oluşturulan bu ferah girişin açık ofis masalarının dikine yerleştiği cam cephe hattından gün boyunca doğal ışık ve hava alması mekanın kalitesini artıran bir unsur. Uzun cepheye açık ofis ve toplantı işlevlerini yerleştirilirken, kısa cam cephe tarafının neredeyse tamamı özel localı yönetim ofisinin kullanımına ayrılmış.

Birbirine geniş bir açı ile bağlanan iki cephe yüzeyinin de iç mekanda daha ortogonal bir alan oluşturacak şekilde bölümlendirilmesi ile mekanda ortaya çıkan cepler, resepsiyon deski, teknik hacim ya da mini bar olarak değerlendirilmiş. Toplantı odası da bu hizalamanın bir ürünü olarak vuku bulmuş. Tüm bu ofisi besleyici donatıların çeperlerde besleyici olarak yer alması ile ortada kalan net dikdörtgen hacmin çeperini diğer taraftan 40 metrekarelik bir localı ofis mahali tutuyor. Ortada kalan açık hacimde 12 kişilik açık ofis ve girişte bizi karşılayan 6 kişilik bekleme alanı yer alıyor. Uzun bir masanın etrafında yeme içme ve rahat çalışma ortamı sunan kurgu da lounge alanını çeşitleyen bir unsur olarak ortaya çıkarılmış.

Ofisin genel havasının dinamik ve canlı tasarlanması kendini renk kullanımındaki cesaretli tavırda göstermiş. Somon ve Yosun Yeşili gibi renklerin varlığı mekanın ana alt tonu olan koyu gri ile kombinlenince, mekanın kendine ait bir dili oluşmuş. Cam bölüntüleri kurgularken parçalı duvarlar, yer yer kendini gösteren üzeri boyalı tuğlalar ve kaplamalar; grafik öğelerin baskın kullanımına fon oluşturuyor ve mekanın canlı, esprili kimliğini öne çıkarıyor.