Jacoby Studios

Mimari Tasarım
David Chipperfield Architects

Tasarım Ekibi
Franziska Rusch, Frithjof Kahl, Thomas Benk, Thea Cheret, Dirk Gschwind, Elsa Pandozi, Franziska Rusch, Diana Schaffrannek, Eva-Maria Stadelmann, Amelie Wegner, Dalia Liksaite

Proje Yeri
Paderborn, Almanya

İşveren
Jacoby GbR-Ellen Jacoby, Franz Jacoby, Yvonne Jacoby

Stürktür Mühendisliği
Gantert+Wiemeler Ingenieurplanung, Münster

Peyzaj Tasarımı
Wirtz International, Schoten, Peter Wirtz, Jan Grauwels

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
12.500 m²

Fotoğraflar
Simon Menges

David Chipperfield Architects, Jacoby Studios için 19. yüzyıldan kalan eski bir hastane yapısını, tarihi sürekliliği koruyan ancak kendi kimliğini ortaya koyan bir genel merkeze dönüştürmüş.

Paderborn’un Ortaçağ şehir merkezinde yer alan ve 2013 yılında taşınan eski St. Vincenz Hastanesi, David Chipperfield Architects tarafından bir aile şirketi için yeni bir genel merkeze dönüştürülmüş.

1841 yılından itibaren hastane olarak kullanılan binalar, İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gördükten sonra kompleks, çeşitli modifikasyonlar ve eklemelerle yenilenmiş. Jacoby Studios için yapılan dönüşümler, savaş sonrası eklerin kaldırılmasını içerirken manastırın tarihi yapı dokusunu bir kez daha ortaya çıkarmış. Tasarımda özellikle şapel cephesi, revak, doğu binası kanadı ve on yedinci yüzyıl mahzeni korunmuş ve restore edilmiş. Kompleksin merkezinde eski manastır yapısı ve ocak taşıyla inşa edilen duvarlarla pitoresk bir tasarıma imza atılmış. Manastır ve ek binanın oluşturduğu kompleksin bahçesi Wirtz International tarafından tasarlanmış.

Orijinal yapılar kuzey, batı ve güneyindeki ortogonal yapıya uygun olarak iki kattan üç kata kadar değişen yeni uzantılar olarak düzenlenmiş. Yapıda ziyaretçiler tarihi giriş kapısı ve eski şapelden giriş yaparak fuayeye ulaşıyor.

Tarihi dokuyu yansıtan kompleks, farklı hacimlerden oluşan dengeli bir kompozisyon yaratarak şehir manzarasında varlığını ortaya koyuyor. Pader Springs’in kentsel peyzajındaki yeni kompleks, tarihi sürekliliği korurken kendi kimliğini çiziyor.