Casa Tejocote

Mimari Tasarım
González Muchow Arquitectura 

Tasarım Ekibi
Carlos Gonzalez, Udo Muchow

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
650 m²

Proje Yeri
Querétaro, Meksika

Fotoğraflar
Miguel González, Ariadna Polo

Meksika Querétaro’da bulunan González Muchow Arquitectura tasarımı Casa Tejocote, pigmentli beton kullanımı ve sade kompozisyonuyla doğal ışık ve manzaraya uyum sağlarken bölgenin yöresel mimarisini modern bir çizgiye taşıyor.

Casa Tejocote, Meksika Querétaro’da yarı kentsel bağlamda bulunan tek ailelik bir ev.  Materyalleri ve sade kompozisyonuyla çevresini saran çöl manzarasına uyum sağlarken bölgenin yöresel mimarisini de modern bir çizgiye taşıyor. Hacim, mekanlara mümkün olan en fazla mahremiyeti sağlamak idealinden yola çıkarak tasarlanmış. Evin düzeni, yaşam alanlarını çevreleyen ve koruyan bir duvar görevi görerek büyük merkezi bahçeyi sınırlayan ve daha hafif karakterli bir köprüyle birbirine bağlayan dört modülden oluşuyor. Her bir modülün cephesinde ışık girişlerini sağlamak amacıyla ince kesiler bulunuyor. Manzarayı çerçeveleyen veya iç mekanı dış mekanlarla bütünleştiren görünümler sağlayan yapı, sosyal alanları özel alanlardan ayıran iki kata sahip. Zemin katta oturma odası, yemek odası, mutfak ve servis alanları bulunurken, üst katta üç yatak odası ve bir aile odası bulunuyor.

Tüm iç mekanların yarı açık bir karaktere sahip olabilmesi için odaların her birinin bir iç verandaya veya bahçeye açılma olasılığının bulunması önemsenmiş. Açılma fikri merkezi bahçenin, evin yaşanabilirliğinde temel bir rol oynamasına sebep olmuş. Her bir modülün açıldığı iç bahçe, ev sahiplerinin doğayla bütünleşeceği bir yer haline gelmiş. Bölgenin vahşi ve endemik bitki örtüsü evi çevrelerken duvarlardaki renklerin manzarayla örtüşmesi önemsenmiş. 

Hem iç hem de dış mekanlardaki sıcaklık ve sadelik, evin atmosferinde de devam ederken pigmentli beton, doğal ışık ve manzarayla uyum sağlayarak, çevrelediği alanlara daha sıcak bir karakter kazandırmış. Her biri seksen santimetreyi bulan masif duvar katmanları ana hacimleri şekillendirirken  evin her yerindeki iç alanların, açıklıkların ve çeşitli detayların yüksekliğini de yönetmeye başlamış. Hacimlerin ortogonal sertliği, uzamsal geometriye karşı daha hassas bir ilişki sağlayan kavisli detaylarla yumuşatılmış.