Casa Biblioteca

Künye

Mimari Tasarım: Atelier Branco Arquitetura

Tasarım Ekibi: Matteo Arnone, Pep Pons, Andreas Schneller, Martina Salvaneschi

Proje Yeri: Brezilya

Toplam İnşaat Alanı: 200 m²

Yapım Tarihi: 2016

Fotoğraflar: Ricardo Bassetti, Gleeson Paulino, Jaqueline Lessa

Brezilya’nın Vinhedo bölgesinde küçük bir kasabada yer alan Casa Biblioteca, Atelier Branco Arquitetura tarafından bölgenin canlı bitki örtüsü içinde, okumaya ayrılmış bir sığınak olarak tasarlanmış.

Vinhedo’nun kıyı bölgesinin büyük bir bölümünü kaplayan yoğun Atlantik ormanı Mata Atlantica’nın açıklığında, dik ve kuzeye bakan bir arazinin tepesinde bulunan Casa Biblioteca, Brezilyalı bir filozof için yapılmış. Astropikal iklim bölgesinde yer alan ev, kullanıcısına sonsuzluğa uzanan gökyüzünün altında, boş zamanlarında inzivaya çekilebilmek için, sakinliğin içinde düşünmeye ve dinlenmeye ayrılan mekânlar sunuyor.

Brezilya’nın telaşlı metropol hayatının karmaşasından uzakta, kitaplarla dolu bu ev ne kalıcı olarak ikamet edilen konut tiplerine, ne de geleneksel anlamda bir tatil evine benziyor.

Hafif ve ince doğramalarıyla 20. yüzyılın başından beri süregelen “cam ev” ve pavilyon geleneğinden gelen yapının neredeyse tamamı yerinde dökme betonla üretilmiş. Tüm iç fonksiyonların bölme duvarlar olmadan birleştiği bir mekân oluşturmak isteyen tasarımcılar, bu bütüncül mekânın üzerini teras çatı ile örtmüş. Böylece kalın iki beton platform arasında, tamamen şeffaf bir kütle oluşturulmuş.