“yemeksepeti.ofis: Bir Vizyonun Mimari Anatomisi” Kitabı Çıktı…

Yemeksepeti’nin, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık iş birliğiyle gerçekleşen ilk ofisi Yemeksepeti Kampüs ve 2017 yılında hayata geçirdiği yeni ofisi Yemeksepeti Park kitap oldu.

“yemeksepeti.ofis: Bir Vizyonun Mimari Anatomisi” kitabı YEM Yayın’dan çıktı. Farklı üslubu, eğlenceli dili ve tasarımıyla, klasik pazarlama ve girişimcilik kitaplarından ayrışıyor. Kitap şirket büyütme, pazarlama, kurum kimliği, kurum kültürü gibi başlıkların mimari ile ileri taşınmasını anlatıyor.

İstanbul, Levent’te 10 bin m²’lik bir alanda konumlanan ve yaklaşık 6 ayda tamamlanan Yemeksepeti Park, çalışanlarına mutlu bir çalışma hayatı sunma hedefiyle tasarlandı. 7/24 yaşayan, enerji dolu bir ofis ortamını yansıtmanın yanı sıra Yemeksepeti kurum kültürünün en önemli öğeleri olan “şeffaflık” ve “dinamizm”in tüm ofiste yansıtılması da hedeflendi. İki şirketin iş birliğiyle ortaya çıkan ve bu yaratıcı ofisin tasarımına şahitlik eden kitap hem Yemeksepeti’nin kuruluşundan Yemeksepeti Park’a uzanan hikayesinden hem de çalışanlardan izler taşıyor.

Yemeksepeti 2017 yılında Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ile beraber yeni ofisi Yemeksepeti Park’ı hayata geçirmişti. İki şirketin iş birliği ile bu ilham verici ofis, “yemeksepeti.ofis: Bir Vizyonun Mimari Anatomisi” adıyla kitaplaştırıldı.

“yemeksepeti.ofis: Bir Vizyonun Mimari Anatomisi”, içerik açısından bir yandan doğru iş birliğinden doğan sonuçları gösterirken bir yandan da iş yerindeki verimliliğin başarıya olan etkisine yönelik sonuçlarını örnek bir vaka olarak görselleştirildiği bir kitap olarak öne çıkıyor.

Kitapta Yemeksepeti’nin Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından hayata geçirilen son iki ofisinin sıra dışı tasarım yolculuğu okuyucular ile paylaşılıyor. Kitapta şirket büyütme, pazarlama, kurum kimliği, kurum kültürü gibi başlıkların mimari ile ileri taşınması aktarılıyor.

İşverenden, girişimciye, tasarımcıdan, mimara, yöneticiden, öğrencilere kadar her alandan kişiye ilham verecek kitap, farklı alanlarda başarılı olmuş fakat aynı noktada buluşabilmiş iki şirketin başarılarının iç içe sunulduğu ve iş birliği ile yaratılan dönüşüm hikayesini anlatan bir tasarım ve yapım macerası olarak raflardaki yerini aldı.

Yemeksepeti’nin son ofisi Yemeksepeti Park’a kadar uzanan, yıllar içerisindeki dönüşüm hikayesinin sunulduğu bu kitapta bir yandan okuyuculara ufuk açıcı ve tamamen şeffaf tasarım süreci gösterilmek istenirken bir yandan da diğer şirketlere örnek teşkil etmek hedefleniyor. Yemeksepeti’nin son iki ofisinden görsel malzemelerle zenginleştirilmiş tasarım odaklı iş birliğinin sonuçlarının sergilendiği kitabın en ilgi çekici özelliği ise, iki kurumdan da projelere doğrudan katkıda bulunmuş çalışanların sürece dair gördüklerini ve yaşadıklarını anlatmış olmaları.