Casa Attico

Mimari Tasarım
Atelier Matteo Arnone

Proje Yeri
São Miguel do Gostoso, Brezilya

Tamamlanma Tarihi
2023

Fotoğraflar
Federico Cairoli

Atelier Matteo Arnone tarafından Brezilya’da tasarlanan Casa Attico, doğal havalandırma sistemiyle ve deniz manzarasıyla dikkat çekiyor.

Brezilya’nın kuzeydoğusunda, São Miguel do Gostoso kıyısında bulunan Casa Attico, Atelier Matteo Arnone tarafından tasarlanmış. Morfolojinin etkisi ve yapının rüzgara bağlı konumu, tasarımcıda ve müşteride tamamen yeni bir mimari çözüm bulma isteği yaratmış. Bu nedenle Casa Attico’nun çekirdeği, deniz manzarasını görmek için kum tepelerinin yukarısına doğru yükseltilmiş.

Evin kesitleri ve planları incelendiğinde, yapının mimarı Matteo Arnone’nin doğu cephesine doğal havalandırmayı sağlama isteği anlaşılıyor. Evin zemin katı bir rüzgar makinesi gibi şekillendirilmiş. Rüzgar doğu tarafından avlulara giriyor ve duvarların şekilleri rüzgarın gücünü kırarak dört simetrik yatak odasını havalandırıyor.

Kule seviyesinde, rüzgar, kule duvarlarını oluşturan, tuğladan inşa edilmiş 2 katman arasında yükselerek cephede doğal bir havalandırma yaratıyor. Dört farklı verandaya bakan mutfak, zemin katın merkezinde bulunuyor ve çevresindeki simetrik alanlar ile evin kalbini ve yaşam çekirdeğini oluşturuyor. Mutfak, oturma ve ofis alanlarına açılan bir dairesel boşluk ile birinci kata görsel olarak bağlanıyor. Yapının içinde de manzarayı seyretmek için tasarlanan en üst kattaki küçük alanda, uçsuz bucaksız doğanın ortasında izole edilmiş olmayı ziyaretçiye hissettirmek amaçlanmış.