Milliyet Mimarlık Dergisi’nin 38. Sayısı Bu Pazar Bayilerde!

YAPI Dergisi’nin içerik yönetimiyle yayınlanan Milliyet Mimarlık dergisinin 38. sayısı 31 Mart Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerde!

Milliyet Mimarlık Dergisi’nin 31 Mart Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte dağıtılacak yeni sayısında Mimari sayfalarında Erkal Mimarlık imzası taşıyan “Antalya Nekropol Müzesi” projesi bulunuyor. Koruduğu ve tanıttığı nekropol alanının doğal ve kültürel peyzajını ülkemizin bir nekropol üzerindeki ilk müzesi olarak Antalya’ya kazandıran proje, Antalya’nın gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Müze yapısı, kentle çok yönlü diyaloğa girerek bulunduğu noktada kültürel varlığın kamusal yaşantıya esas oluşturabileceğini de gösteriyor.
Söyleşi sayfalarında, İstanbul merkezli Bilgin Mimari Tasarım kurucuları Caner Bilgin ve Begüm Yılmaz Bilgin ile gerçekleştirdiğimiz sohbete yer veriliyor. Bilgin Mimarlık ile bağlam, yer, ekonomi, yapım teknikleri, sürdürülebilirlik ve mekansal nitelik gibi konuları dengeli bir şekilde, insan deneyimi merkezinde ele aldıkları mimarlık pratiklerini ve Kalyon Karapınar GES Merkezi Kontrol Binası başta olmak üzere güncel projelerini Mimar Yasemin Şener konuştu.
Derginin Dosya sayfalarında, Avrupa Komisyonu ve Fundació Mies van der Rohe tarafından düzenlenen Mies van der Rohe Ödülleri’nin 2024 yılı finalistlerine yer veriliyor.
Restorasyon bölümünde, Novos Mimarlık tarafından tarihi kimliğine sadık kalınarak yenilenen Büyükada’daki Taş Mektep binasının yeniden kazandırılma projesine yer verildi. Restorasyonunda malzeme ve atmosfer dokusu bozulmadan yeni bir işlevlendirme katmanı eklemeye odaklanılmış bu yapının mekansal kurgusu kamusal kullanım ve kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapma hedefiyle ele alınıyor.
Gündem sayfalarında mimarlık ortamındaki yarışmalar, etkinlikler ve önemli gelişmelerin yanı sıra Süha Özkan’ın “Mimarlıkta Seçki: Ya Mimarlar Seçilir ya da Yapılar” başlıklı yazısını bulabilirsiniz.
Milliyet Mimarlık dergisinin dolu dolu içeriğini ay boyunca www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com web siteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz. Ayrıca Milliyet Mimarlık’a Getir, Trendyol ve Shopier uygulamaları aracılığıyla 81 ilde ulaşabilmeniz mümkün.