Casa Amapa

Mimari Tasarım
Pérez Gómez Arquitectura

Tasarım Ekibi
René Pérez Gómez, Dulce Ramirez Camacho, Edgar Rodriguez Islas, Hector Nuño, Louisa Organes, Mario Nava, Hector Navarro

Proje Yeri
Guadalajara, México

Yüklenici
Pérez Gómez Arquitectura

Strüktür Tasarımı
Felix Trejo , Cantilever

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
211 m²

Fotoğraflar
César Béjar Studio

Pérez Gómez Arquitectura tarafından tasarlanan Casa Amapa, kullanıcılarına doğayla iç içe, basit ve sade bir yaşam sunuyor.

Casa Amapa, Meksika’daki Guadalajara şehri yakınlarındaki bir ormanda, oldukça engebeli bir topoğrafya üzerinde ve neredeyse hiçliğin ortasında yer alıyor. Yapının keskin geçişlere sahip formu, arsayı ve mevcut ağaçları mümkün olduğunca koruma isteğinden kaynaklanmış.

Tasarım ekibi, topraktan çıplak bir maddesellikle ortaya çıkan bir yapı tasarlamayı ve bugün doğa ile yapıyı ayıran çizgileri zamanla silecek bir diyalog kurmayı amaçlamış. Mimarinin nerede bitip ormanın nerede başladığını tanımlamanın zaman içinde güçleşmesi tasarımın temel hedefi olmuş.

Basit bir programa sahip olan evin mekanları uçsuz bucaksız ormanla bir arada yaşamayı ve bağlantı kurmayı artırmak üzere konumlandırılmış. İnsan olarak gelişimimizin temellerini attığımız yerin ev olduğuna ve mimarinin bunda temel bir rol oynadığına inanan tasarım ekibi, sadece mimariyi değil, aynı zamanda kullanıcıların yaşamını da sadeleştirmeyi hedeflemiş.