“Berlin Bohemian Hostel” Uluslararası Fikir Yarışması

Archasm tarafıdan düzenlenen “Berlin Bohemian Hostel” Uluslararası Fikir Yarışması’nda katılımcılardan Berlin’de, birlikte yaşama olgusunu yeniden tanımlayan modern ve alışılmışın dışında bir pansiyon yapısı yaratması bekleniyor.

Mimarlık ve tasarım alanında açık fikir yarışmaları organize eden bir platform olan Archasm’ın düzenlediği “Berlin Bohemian Hostel” Uluslararası Fikir Yarışması’nda alışılagelmiş pansiyon tipolojisini değiştiren, yenilikçi mekânlara sahip konaklama projeleri üretilmesi hedefleniyor. Tasarlanan projelerin insan odaklı olması ve kullanıcıların birlikte yaşayacakları bohem bir yaşam tarzını vurgulaması isteniyor.

21. yüzyıl modern dünyasının en ideal başkentlerinden biri olan Berlin, hızlı bir şekilde büyürken bir yandan da dünyanın en entelektüel ve kültürel anlamda önde gelen şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Galeriler ve çeşitli performans mekânlarıyla özellikle 1990’lar ve 2000’lerde dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda sanatçıya ev sahipliği yapan Berlin, bugün birçok büyük kente göre yaşaması en ekonomik şehirlerinden biri. Bu nedenle sanatçıların daha rahat hayatlarını sürdürebilecekleri ve daha fazla yaratıcılıklarına vakit ayırabilecekleri bir kent olma özelliğini de sürdürüyor.

Yarışma için seçilen proje alanı Kunsthaus Tacheles, tarihi ve bugünkü önemi bakımından son derece ikonik bir bölge. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin hapishane olarak kullandıkları bir Yahudi mahallesi olan bu bölge, bugün dünyanın her yerinden birçok sanatçının tasarlamış olduğu enstalasyon ve pavilyonlara ev sahipliği yapıyor. Kunsthaus Tacheles’da yer alacak projelerin de bu bilinçle bölgenin dokusuna saygılı, bulunduğu yerle uyum içinde, dinamik, geçirgen, açık ve mimarisiyle insanları cezbeden nitelikte olması bekleniyor.

Herkese açık olarak gerçekleştirilen yarışmaya bireysel olarak veya takım halinde katılım sağlanabiliyor. Yarışma sonucunda birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra 10 mansiyon ödülü verilecek. Yarışmanın son teslim tarihi ise 30 Haziran 2019.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 100.000 INR

İkincilik Ödülü: 60.000 INR

Üçüncülük Ödülü: 40.000 INR

Detaylı bilgi için tıklayınız.