“Form ve Deformasyon” Kitabı Yayınlandı

Alain Borie, Pierre Micheloni ve Pierre Pinon’un kaleme aldığı “Form ve Deformasyon” adlı kitap, Alp Tümertekin tarafından çevrilerek raflardaki yerini aldı.

İlk olarak 1978 yılında yayımlanan ve birçok dile çevrilen, özgün adı “Forme et déformation des objets architecturaux et urbains” olan “Form ve Deformasyon” adlı kitap Janus Yayınları’ndan çıktı. Mimari formlardan ve geometriden söz eden kitapta yazarlar, sadece bina planlarını analiz edip çok değerli bilgiler edinilebileceğini ve mimarlığın formelleştirilmesinin ortaya özgül ve indirgenemez sorunlar çıkardığını ileri sürdüklerinde bir şeyleri tahrik etmek istediklerini dile getiriyor ve ekliyor:

“Yaşadığımız proje deneyimi, hangisi olursa olsun, her mimarlıkta elbette ki elde edilmek istenen formlar olduğunu, ama bir de razı olunan ya da yol boyunca keşfedilen formlar olduğunu düşünmemizi gerektiriyor.”

“Mimar bir mekânlaştırıcıdan, sâdık bir çevirmenden ibaret değildir. Mimar aynı zamanda formlar ve mekânla uğraşan bir teknisyendir; mesleğinin en özgül yanı da kesinlikle budur.”