Aslı Mimarlık, Tasarım Merkezi Oldu

Kurulduğu 2000 yılından bu yana sağlık, spor, tarihi eser, kentsel tasarım, karma kullanım ve konut kategorilerinde pek çok önemli projeyi hayata geçiren, Yücel Karaarslan, Aslı Karaarslan Özcan ve Hüseyin Tonguç Özcan ortaklığındaki Aslı Mimarlık, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilmekte olan Tasarım Merkezi ünvanını almaya hak kazandı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2016 yılında uygulanmaya başlanan Tasarım Merkezleri teşviki, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artıracak, ekonomide katma değer yaratacak, ileri teknoloji içeren tasarım ve ürünler geliştirilmesini hedefliyor.

2021 yılı Şubat ayında Tasarım Merkezi olarak kabul edilen Aslı Mimarlık; 2020 yılında ekiplerinin bir bölümünü Tasarım Merkezi çatısı altında birleştirdiklerini, ofis olarak tasarımlarını müşteri siparişi üzerine gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Tasarım Merkezi olmanın firmalarına sağlayacağı en önemli katkılardan birinin müşteri siparişi almadan, kendi belirledikleri konularda bağımsız tasarımlar yapmak olacağını belirtiyor. Aslı Mimarlık, aynı zamanda tasarım patenti alarak kendi ürünlerini geliştirmeyi ve hazırladıkları projelerde kendi tasarım ürünlerini kullanmayı hedefliyor.

Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere; Rusya, Özbekistan, Dubai, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Cezayir ve Libya’da kamu ve özel sektör için pek çok proje geliştiren Aslı Mimarlık,  2018 yılında Bakü şubesini açtı. Firma kuruluşundan bu yana, sağlık, spor, tarihi eser, kentsel tasarım, karma kullanım ve konut kategorilerinde pek çok önemli projeyi hayata geçirdi.

Büyük Çekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi, Azerbaycan Milli Tehlikesizlik Nazırlığı Hastanesi, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Kompleksi, İstanbul Beylikdüzü ve İstanbul Güngören Spor Kompleksleri, Kıbrıs Açılır Kapanır Olimpik Yüzme Havuzu, Ayasofya Müzesi & Camii iç mekan restorasyonu, Adam Miçkhiewich Müzesi restorasyon ve renovasyonu, Türkiye’nin ilk çelik kütüphanesi olan İstanbul Çeliktepe Halk Kütüphanesi, Kadıköy Meydanı Tören Alanı düzenlemesi, Hava Kuvvetleri 100.Yıl Heykeli ve Ziyaret Alanları, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Meydanı projeleri, Sinpaş Finans Şehir, Referans Kartal Towers, Referans Başakşehir, Referans Kordonboyu, Olimpa Park, Azerbaycan Keşle Yaşayış Kompleksi, Azerbaycan Yasamal Yaşayış Kompleksi, Taşkent Tryp By Wyndham Otel, Azerbaycan Dağ Oteli, Azerbaycan Gülbağhı Resort Oteli, Aslı Mimarlık tarafından hayata geçirilen projeler arasında başı çekiyor.

Tüm tasarımlarını AR-GE çalışmaları ile temellendiren Aslı Mimarlık, özellikle uluslararası tasarım projelerinde yer aldığı ülkelerde Türk firmalarına liderlik ediyor. Firma, tasarladığı projelerde Türk menşei ürünler kullanarak üretim ve hizmet sektörüne katkı sağlamayı amaç ediniyor. Özellikle, Aslı Mimarlık Tasarım Merkezi’nde hazırlanan tasarımlar ile ülkelerin ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirilerek, dünyanın farklı noktalarında, Türk üreticilerle birlikte yeni Pazar alanları yaratılıyor. Ulusal ve uluslararası iş birliktelikleri, akademik platformlardaki çalıştaylar, teknoloji kullanımı ve tasarım standart kalitesi anlayışı ile tasarım projeleri ürettiği tüm ülkelerde bilinirliği artan Aslı Mimarlık, kuruluşunun 20. yılında yeni bir kurumsal kimlik oluşturdu.