Alüminyum Dağı

Mimari Tasarım
Wutopia Lab

Tasarım Ekibi
Yu Ting, Xu Yunfang, Li Hao, Pu Shengrui, Li Ziheng, Pan Dali, Kuang Zhou, Huang He, Wang Ye, Xu Nan

İşveren
Ping An Real Estate Co., Ltd. & Fineland Group

Peyzaj Tasarımı
Z Studio

Aydınlatma Danışmanı
Chloe Zhang, Cai Mingjie

Cephe Danışmanı
Florian Rochereau

Uygulama Projesi
Shanghai Southeast United Engineering Design Co., Ltd.

İç Mekan Uygulama Projesi
Alignment Studio

Tamamlanma Tarihi
2020

İnşaat Alanı
2.453 m²

Fotoğraflar
CreatAR Images

Wutopia Lab, Alüminyum Dağı projesi ile yitirilmiş bir yaşam tarzını ve geleneksel bilgeliği, modern teknolojiyle inşa edilmiş mekanlarda, tasarlanmış bir deneyim eşliğinde sunmayı hedeflemiş.

Ping An Real Estate and Guangzhou Fangyuan Group adına, Luofu Dağı’nda inşa edilen Alüminyum Dağı, Geleneksel Çin Sağlık Endüstrisi Parkı Sergi Binası olarak hizmet veriyor.

Wutopia Lab’ın proje alanını ilk ziyareti sırasında görüş alanını kısıtlayan sisin ortadan kalkmasıyla Luofu Dağı’nın aniden görünmesi tasarımın ilhamını oluşturmuş.  Tasarım ekibi, Taoist kültüre ait “bir deniz üç dağ” öğretisini tasarıma yansıtmış. Bir balık göleti kurgulanmış;  dağ soyutlaması olarak, daire ve konilerden oluşan kütlelere yer verilmiş.

Ziyaretçiler U şeklindeki bir iskeleden kırmızı bir tekneye binerek ve dairesel peyzaj adalarının arasından süzülerek “dağ”ın yamacına ulaşıyor. Daha sonra bir döner merdivenle veya girişte yer alan asansörle derin bir yarıktan geçerek programın büyük bölümünü barındıran bodrum kata iniyor. İç mekanlarda beyaz rengi ve açık-koyu gri beton dokusu hakim. Resepsiyonda başlayan deneyim, burada devam ediyor. Ziyaretçiler dairesel labirentte dolaşırken zamanın yavaşladığını hissediyor ve suni sis eşliğinde bir başka döner merdivenle “dağın zirvesi”ne ulaşıyor.

Çatılarda 45, 60 ve 70’lik perforasyon oranlarına sahip üç farklı alüminyum levha kullanılmış. Böylelikle çatının yukarıdan aşağıya doğru ağırlığını ve yoğunluğunu kaybetmesi, özellikle gece olunca ve çatı altındaki led aydınlatmalar da çalışınca bir ışık kaynağı gibi algılanarak ruhani bir görünüm kazanması hedeflenmiş. Beton perdelerden oluşan gövde, yer yer  10 metreye kadar konsol çıkan 30 ton ağırlığındaki metal çatı strüktürünü taşıyor.

Yitirilmiş bir yaşam tarzını ve geleneksel bilgeliği modern teknolojiyle inşa edilmiş mekanlarda sunmayı hedefleyen tasarım ekibi, Alüminyum Dağı’nın gösterişli bir ticari merkez  haline gelmemesini temenni ediyor.