17. İstanbul Bienali‘nin Resmi Açılış Töreni Fransız Sarayı Bahçesi’nde Gerçekleştirildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007–2036 Bienal Sponsoru Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 17. İstanbul Bienali’nin resmi açılış töreni, 13 Eylül Salı akşamı Fransız Sarayı Bahçesi’nde yapıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Sunuculuğunu Jülide Ateş’in üstlendiği tören, sanat ve iş dünyasından isimlerin yanı sıra uluslararası sanat çevrelerinden bienali takip etmek üzere gelen konukları bir araya getirdi.

İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer yaptığı konuşmada, 17. İstanbul Bienali’nin uzun zamana yayılan hazırlık döneminin ardından İstanbul’da katılımcılarla beraber olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi ve bienalin hayata geçirilmesine katkı sağlayan kuruluşlara, emeği geçenlere ve davete katılan tüm konuklara teşekkürlerini sundu.

Konuşmasına, 17. İstanbul Bienali’nin resmi açılışı vesilesiyle Fransız Sarayı bahçesinde bienal konuklarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek başlayan Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin “Bu akşam, öncelikle kültür alışverişini kutluyoruz. Binlerce yıllık maziye sahip İstanbul’un eşsiz kültür varlıkları birer sanat mekânına dönüşürken; dünya kültürlerini, günümüz kültür ürünlerini deneyime sunmaktan daha cömert bir davet düşünülemezdi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı mensubu kıymetli dostlar, yönetim kurulunuza, genel müdürünüze, hamilerinize, yönetici ve çalışanlarınıza böyle bir deneyim sundukları için çok teşekkür ederiz,” dedi. Başkonsolosluk ayrıca, İKSV’nin 50. yaşını kutlamak üzere sürpriz bir pasta da hazırladı. Tören sonunda konuşmacılar pastayı keserek vakfın 50. yıldönümünü kutladılar.

1987’den bu yana İstanbul Bienali’ni düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı adına konuşma yapan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, İstanbul Bienali’yle özgün ve özgür bir güncel sanat platformu yaratabildiğimiz için sevinç ve kıvanç duyuyoruz. İKSV’nin 50. yılına ulaşmasında büyük emeği geçen, İstanbul Bienali’nin 35 yıllık yolculuğunun her adımında izi olan sanatçılara, küratörlere, izleyicilerimize ve ekip arkadaşlarımıza burada bir kez daha teşekkür ediyorum,” dedi.