Beton Brüt Rezidans

Mimari Tasarım
The Grid Architects

Tasarım Ekibi
Snehal Suthar, Bhadri Suthar

Proje Yeri
Ahmedabad, Hindistan

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
1073 m²

Fotoğraflar
Photographix

The Grid Architects tasarımı Beton Brüt Rezidans, keskin ve estetik geometrik formuyla Hindistan’ın sıcak iklimine uyum sağlarken kullanıcılarına inziva mekanları sağlıyor. 

Girişimcilikle uğraşan küçük bir aile için tasarlanan Brüt Ev’deki ilk amaç iklime uyumlu bir yapı tasarlamakmış. Bunun yanında her bir ev sakinin bireysel uğraşları için yeterli alana sahip olmaları önemsenmiş. Ailenin bir arada olacağı yaşam alanlarının yanı sıra inzivaya çekilebilecekleri mekan önerilerinde bulunan mimarlar her bir inziva alanının açık alanlarla birlikte çalışması önemsenmiş. Yapının fiziksel formu içerisinde sakinler için çeşitli deneyimler tasarlanmış. 

Hintli bir kadın figüründen ilham alan ev minimal çizgilere sahip olması için brüt betonla tasarlanmış. Geometrik çizgilerle yüzünü güneşten koruyan bir kadını tasvir eden evde monokrom bir renk paleti uygulanmış. Güney batı cephesinde derin pencerelere sahip ev sıcak havanın yanı sıra rüzgara karşı da koruma sağlamış. 

Beton kanopinin altına yerleştirilen giriş sola doğru uzanan yaşam alanlarının bulunduğu uzun geçide açılıyor. Giriş kattaki oturma salonu için tasarlanan avlunun yanındaki bütün yaşam alanları teraslara ve bahçelere bağlanmış bu sayede evin sakinleri dışarıyla daimi bir şekilde temas edebilir hale gelmişler. Jharokha denilen Hint mimarisine özgü çıkıntıdan etkilenen beton zarfın yanında evdeki her bir öge doğrudan kültürel izlerden esinlenmiş. Işıkla ilişkinin amaç edinildği evde geniş camlı pencerelere yer verilirken dış bahçedeki peyzaj ögeleri sayesinde kullanıcıların doğayla bütünleşmeleri sağlanmış.