Yu Qingcheng Galerisi

Mimari Tasarım
Tianjin Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

Tasarım Ekibi
Zhang Hua, Huang Nanbei, Wang Qian, Sun Qingwen, Liu Tingting, Zhai Xiangtao, Li Qian, Guo Qing

Proje Yeri
Tianjin, Çin

Proje Alanı
1.800 m²

Tianjin Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bir ekip tarafından tasarlanan Yu Qingcheng Galerisi bir sonucu değil; statikten dinamiğe, düz çizgiden eğri çizgiye, koyu renkten açık renge, pürüzlü yüzeyden düzgün yüzeye akışı ifade ediyor.

Tianjin Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü’nün tasarım ekibi Alfonso Karupoche’nin “the Tibet Book of the Dead” adlı kitabında ifade ettiği “tüm evrenin sadece bir değişim, aktivite ve süreçten ibaret olduğu” ve “yaşamın, bir geçişin süreli bir sekansını teşkil ettiği” felsefesine dayanarak tasarlayacakları galerinin bir süreci temsil etmesini hedeflemiş.

Bir kil heykel sanatçısı olan Yu Qingcheng’e ithaf edilen Yu Qingcheng Galerisi’nde eğri ve lineer kavramları alışılagelmişin aksine karşıt kavramlar olarak değil, bir topolojik dönüşümün iki ucu olarak, eş zamanlı tezahür ediyor.

Farklı uçlarda farklı formlara sahip olan yapı bir sonucu değil, statikten dinamiğe mekansal evrim sürecini ve sürekli bir akış ifade ediyor. Lineerden lineer olmayana doğru evrilen bir geometrik kompozisyon oluşturan galeri statikten dinamiğe, düz çizgiden eğri çizgiye, koyu renkten açık renge, pürüzlü yüzeyden düzgün yüzeye geçişi yansıtıyor.