Yozgat Havuz, Termal ve Aquapark Binası

Mimari Tasarım
ACE Mimarlık

Proje Yeri
Yozgat, Türkiye

İşveren
Yozgat İl Özel İdaresi

Yüklenici
Gürselvi İnşaat

Elektrik Projesi
Yurdakul Mühendislik

Statik Projesi
Kınacı Mühendislik

Mekanik Projesi
Ünlü Mühendislik

Proje Tarihi
2015

Tamamlanma Tarihi
2017

Proje Alanı
7.500 m²

Fotoğraflar
Altkat Architectural Photography

ACE Mimarlık tarafından tasarlanan Yozgat Havuz, Termal ve Aquapark Binası’nın desenli cephe elemanları, yapının strüktürüyle bir bütün oluşturarak gün içinde farklı gölge oyunları yaratıyor.

Yozgat Havuz projesi, alışılagelmiş bir havuz yapısı olmasının ötesinde, kentin sosyal merkez ihtiyacını karşılayacak şekilde, hem işlev hem de form anlamında öncülük etmesi amacıyla tasarlanmış ve bu bağlamda, kent sakinleri için en konforlu ve kullanışlı mekanları üretmek hedefiyle kurgulanmış.

Yozgat’ın sosyo-kültürel anlamda henüz gelişmekte olması, olimpik havuz, su parkı ve termal havuz işlevlerini içeren yapı tasarımına yön veren en temel kriter olmuş. İl ölçeğinde kullanıcı talepleri değerlendirilmiş, kadın ve erkek kullanımlarının yapı içerisinde farklılaştırılması beklentisi, sosyal tesisin tasarımında önemli bir girdi olmuş. Proje, özellikle de kadınların sosyalleşebilmesine olanak sağlayabilmek hedefiyle tasarlanmış.

Güneşin kontrolü ve suyla kuracağı ilişki ise tasarım sürecinde etkin rol oynayan bir diğer faktör. Güneşin kontrolü cephe tasarımında kullanılan desenli güneş kırıcılarla sağlanırken, bu elemanların suyla yarattığı gölge oyunu mekan estetiğini destekliyor ve günün her saatinde farklı bir algı yaratıyor. Öte yandan, tavan bölümünde yer alan taşıyıcı sistem ve ana strüktürel sistem, estetik duruşun bir tamamlayıcısı olarak kullanılmış. Kütle tasarımında ise verilen tüm kararların bir yansıması olarak, kütleden ziyade işlevi ön plana çıkartmak hedefiyle yalın, sade, kolay bir form ortaya konulmuş.