Pony Okulu

Mimari Tasarım
L&M Design Lab

Proje Yeri
Henan Eyaleti, Çin

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
15 000 m²

Fotoğraflar
Qingyan Zhu

L&M Design Lab tarafından Çin’de tasarlanan Pony Okulu, inşaatın sonuna doğru terk edilmiş atıl bir okul yapısını renklerin, desenlerin ve ek hacimlerin yardımıyla canlandırıyor, çocuklar için nitelikli bir eğitim alanı ve eğlenceli bir sahneye çeviriyor.

Henan Eyaleti, Xinyang Huangchuan İlçesindeki bulunan Pony Okulu, ilçe birimlerinde yaygın olarak görülen yoğun konut gelişiminin bir mikrokozmosu olarak, son derece kompakt bir alanda yüksek katlı konut mahalleleriyle çevrilidir. Kampüse girerken insanlar sadece bir ya da iki kilometre ötede uzanan geniş tarlalardan habersiz, kendilerini büyük şehrin yüksek binalarına geri dönmüş gibi hissedebilir.

Üç tarafı kapalı olan yeni kampüs, ilk bakışta küçük ilçe yaşamının eğlencesini ve doğasını izole eden bir kafes gibi görünüyor.
Orijinal bina neredeyse tamamlanmış durumdaki terk edilmiş bir yapı olduğundan, maliyetleri kontrol etmek ve israftan mümkün olduğunca kaçınmak için tasarımda yeni bir kütle kurgusu oluşturmaya çalışmak ancak tekil ve etkisiz hamlelerden ibaret olacakmış. Renovasyon projesi zamanla yarıştığı gibi sıkıcı ve niteliksiz mekanlar oluşturmaya karşı da bir savaş vermiş. Bina şekli, deseni ve alanının neredeyse değiştirilemez olduğu koşullarda, eski nizami okul, çocuklar tarafından sevilecek bir cennete dönüştürülmüş.
Mavi bir midilli bu ilkokula koşar, tüm gün oyun oynamak için “kırmızı kol kuşağı” takar ve şu anda sevimli küçük toynaklarını ortaya çıkararak mışıl mışıl uyuyor. Kırmızı Kol Kuşağı, ilkokulun ana kamusal alanlarını birbirine bağlayan bir düşey sirkülasyon hacmi, akıllıca bir ipliktir.

Binanın U şeklindeki yerleşimi, bir zamanlar pasif bir boşluk olan ikinci kattaki çatı terasını çevreliyor. Tasarım, burayı hareketli bir çocuk oyun alanına dönüştürüyor ve zebra çizgileriyle hayata katıyor.

Sınıftan aşağıya bakıldığında, uyuyan midilliler nazik ve tatlı görünüyor, teneffüslerde çocukların oynaması için güvenli ve eğlenceli bir yer sağlamak üzere bedenlerini kullanıyorlar. Mışıl mışıl uyurken ve rahatlamışken, toynaklarından biri farkında olmadan ileri uzanıyor ve yanlışlıkla benzersiz bir çok amaçlı salonun girişinden dışarı adım atıyor.
Efsaneye göre “Kırmızı Kol Kuşağı” birçok varyasyonuyla dünyayı alt üst etme gücüne sahip. Midilli uyurken, kuşak; arazide oynar, gittiği her yerde binaları hayal eder ve daha önce birbirlerine erişemeyen ilkokul ve anaokulu binalarıyla yeni bir bağlantı kurar.