Wolin Evi

Mimari Tasarım
Pankowska & Rohrhofer

Proje Yeri
Wolin, Polonya

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
59 m²

Fotoğraflar
Rasmus Norlander

Geçirgen zemin kat kurgusunda doğal çevreyle kurduğu ilişki ve oluşturduğu karakteristik alanlarla Pankowska & Rohrhofer tasarımı Wolin Evi iç ve dış mekanlar arasındaki sınırları yeniden yorumluyor.

Wolin Evi, Polonya’nın Baltık Denizi kıyısında pastoral bir peyzaj içerisinde saklı, tatil kaçamağı olacak bir ev olarak tasarlanıyor. “A” şeklindeki ahşap çerçeve taşıyıcı, Polonya’daki komünist dönemde erişilebilir tatil yerleşimi olarak devlet destekli rekreasyonel alanlarda sıklıkla kullanılmış bir tipoloji olan “Brda” evlerini anımsatıyor.

Pankowska & Rohrhofer tasarımı Wolin Evi, Rem Koolhaas’ın büyük strüktürler hakkındaki ifadelerinin karşıt ihtimalini irdeliyor. Yapının çekirdeği ve kabuğu arasındaki mekansal ayrım genişledikçe, iç ve dış mekanın iki ayrı mimari mevcudiyete dönüştüğünü ifade eden bu görüşün aksine, House Wolin bu fenomenin tersini keşfediyor. Sahip olduğu ölçeğin küçüklüğünden kaynaklanan özgül “sınır” durumları ve iç mekan-dış mekan arasındaki geçiş, projenin mekansal niteliklerini tanımlıyor.
Üç seviyeden oluşan evin her bir katı kendine has, belirleyici özellikler taşıyor. Zemin kat, belirgin bir şekilde doğal çevreye açılarak, iki geniş terasın yaşam alanını genişletmesi sonucunda “iç” ve “dış” mekan arasında oluşan akışkan geçişle kurgulanıyor. Zemin katın altında, küçük pencereden aldığı doğal ışıkla banyo, içe dönük bir mekan oluşturuyor. Yatak odası ise en üst katta yer alıyor. Cömertçe ölçülendirilmiş bir pencere kullanıcıları gökyüzü manzarasına doğru yönlendiriyor.

Wolin Evi’nde malzeme paleti çam ağacı ile karakterize edilmiş. Çam ağacından üretilen kontrplaklar, cephe ve iç duvarlarda kullanıldığı gibi dolap ve mobilya malzemesi olarak da kullanılmış. Zemin kaplamasında yine çam ağacından yapılmış olan ahşap çıtalar kullanılmış. Renk, Wolin Evi’nde her katın kendine özgü bir karakteri olmasında büyük bir role sahip. Zemin kattaki terasların ahşap çıtaları doğal sarı bir ton ile boyanmış. Banyo malzemelerinde toprak tonları ve kızıl tonlar kullanılmış. Yatak odasındaki paneller ve üst katta bulunan balkon döşemesinde ise sakin bir mavi tonu tercih edilmiş, böylece renk kodları ile evin mekanları farklı karakterlere bürünerek ayrışmış.