Hasan Mingü Hayatını Kaybetti

Hayatı boyunca sayısız projeye imza atan Midek/Mingü’nün kurucu ortağı Hasan Mingü vefat etti.

Hasan Mingü, 1948 yılında İstanbul’da doğdu.

14 yaşında Sultanhamam’da kumaş dükkanında çalışmaya başladı. Daha sonra ufak bir şirket olan Pimaş’ın muhasebe bölümüne geçti. Zaman içinde aynı şirketin desinatör kadrosuna alındı, oradan da grup şirketi olan Enka’ya geçti. Lise 2’nci sınıfa devam ederken şirketin mimari kadrosuna alındı. 18 yaşında Çınar Oteli’nin ek inşaatına şantiye şefi oldu. O yıl Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü kazandı. Akademinin ikinci yılına geldiğinde ise Tünel’de 7 metrekarelik mimari bir büronun sorumluluğunu üstlendi.

1975 yılında Savunma Bakanlığı inşaat bölümüne bağlı mimari kadroya alındı ve Harbiye Ordu Evi’nin ve projelerinin çizim çalışmalarını yaptı. 1980 yılında Nişantaşı’nda bir mimar arkadaşı ile ortak olarak 100 metrekarelik bir mimari büro açtı. Albert Hakko ile tanışması ve Vakko ve Vakkorama projelerine imza atması mesleki açıdan önemli bir adım olmuştur. Bundan sonra ise kendisini geliştirerek değişik çeşitte ve sayıda projeye imza atmıştır. Hasan Mingü’nün portföyü senelere yayılan başarılı eserleri barındırır. Bunların içinde evler, sinemalar, oteller, fabrikalar gibi geniş bir yelpazesi bulunmaktadır.

Hasan Mingü’nün cenazesi 19 Eylül 2023 öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nden kaldırılacak olup Zincirlikuyu aile kabristanına defnedilecek.

Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.