Wolfsburg Connect

Henning Larsen’in Wolfsburg’un Nordkopf bölgesi için tasarladığı Wolfsburg Connect, büyük bir hızla kentleşen günümüz dünyasında sürdürülebilir, küçük ölçekli şehircilik için bir prototip oluşturuyor.

Wolfsburg Connect, 2019’da sonuçlanan ve UNStudio, Bjarke Ingels Group gibi ofislerin de yer aldığı bir yarışmanın galibi oldu.

Sosyal yaşamı ve erişilebilirliği vurgulayan proje, Volkswagen firması iş birliğiyle ileri mobilite teknolojisi için test alanı olarak ele alınmış. Wolfsburg Connect, büyük bir hızla kentleşen günümüz dünyasında yaşanabilir, küçük ölçekli şehircilik için bir prototip oluşturuyor.

Otomobilden çok yayayı odağa alarak geliştirilen tasarım, çok katmanlı bir doku tanımamış. Campo adı verilen toplu ulaşım merkezi, Wolfsburg Hauptbahnhof ve mevcut merkezi otobüs durağı da  dahil olmak üzere birçok toplu ulaşım alternatifine, bisikletlere ve yürüyüş yollarına ev sahipliği yapıyor.

Rekreasyon alanları ve avlulara kadar sokulan kamusal olanaklar yaya kotunda gün boyu canlı ve aktif kamusal mekanlar tanımlıyor. Üst katlarda ofisler ve konutlar yer alırken binaların en üstünde  teraslar, çatı bahçeleri, restoran ve barlar konumlandırılmış.

Düşük bir karbon ayak izi sağlamak hedefiyle binalarda yapısal masif ahşap kullanılmış

Masterplan’ın  ilk fazının 2023 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.