Villa Ask

Mimari Tasarım
Reiulf Ramstad Architects

Proje Yeri
Skøyen, Oslo

İşveren
Solon Eiendom AS

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
2.000 m2

Fotoğraflar
Mariela Apollonio

Sanayi bölgesinden konut yerleşimine dönüştürülen Skøyen bölgesinde yer alan ve Reiulf Ramstad Architects tarafından tasarlanan Villa Ask, tuğla cephesiyle eski sanayi yapılarına atıfta bulunuyor ve bitişik nizam kurgusuyla önünde anlamlı bir rekreasyon alanı tanımlayarak yeşilin tonlarının hakim olduğu bölgenin bağlamına saygı duyuyor.

15 daireden oluşan Villa Ask, Oslo’nun 1980’lerin sonundan itibaren sanayi bölgesinden konut yerleşimine dönüştürülen, toplu taşıma olanaklarıyla ve çok aileli konutlarla canlandırılması planlanan Skøyen isimli bölgesinde yer alıyor. Koruma listesindeki farklı yapılara ve yeşil bölgeye yakın konumlanan konut grubu, bağlama mütevazi bir şekilde saygı duyuyor ve bitişik nizamda kurgulanarak, önünde anlamlı bir rekreasyon alanı tanımlıyor. 

Farklı geometriye ve eğime sahip çatılar yapıya bir kimlik kazandırırken çatı katı dairelerine cömert tavan yükseklikleri ve korunaklı çatı teraslar sağlamış. Dairelere özel planlar ile farklı balkon, çıkma ve açıklıklar, her dairenin kendi konumundan en iyi şekilde faydalanmasını sağlamış. 

Yapıda bölgedeki sanayi yapılarının tuğla cephesine atıfta bulunmak amacıyla tuğla kullanılmış. Basit, sınırlı ve bakımı kolay bir malzeme paleti oluşturulmuş.