VESTRE

Mimari Tasarım
Bjarke Ingels Group (BIG)

Tasarım Ekibi
Bjarke Ingels, David Zahle, Ole Elkjaer-Larsen

Proje Yeri
Magnor, Norveç

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
7000 m²

Fotoğraflar
Einar Aslaksen

Bjarke Ingels Group (BIG) tasarımı Vestre, sürdürülebilir ve yüksek verimli üretim için küresel bir vitrin olmasının yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcılar için bir deneyim noktası oluşturuyor.

Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından Norveç’in Magnor kentinde mobilya firması The Plus içim tasarlanan fabrika yapısı Vestre,  Norveç mobilya endüstrisindeki en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. 7000 m2’lik fabrika, sürdürülebilir ve yüksek verimli üretim için küresel bir vitrin ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için bir deneyim noktası oluşturuyor.

Fabrikanın tasarımının formu, lojistikten mimariye doğru doğal bir aktarım olarak geliştirilmiş. Fabrikada bulunan renk fabrikası, ahşap fabrikası, montaj ve depo alanları avlu’nun etrafındaki dört kanatta yer alıyor. Fabrikanın merkezinde okul gruplarına, öğrencilere, şirketlere, organizasyonlara ve özel kişilere hitap edebilecek ziyaretçi merkezi yer alıyor.

Endüstriyel sürdürülebilirlik tasarım için yeni bir standart olarak belirlenmiş. Sürdürülebilirlik, çevresel değerlendirmeler ve şeffaflık, hem binanın hem de çevredeki her şey açısından tasarımın merkez kararlarını oluşturmuş.

Fabrikanın çatısı, binaya enerji sağlayan güneş panelleri ile bir arada bulunan doğal orman örtüsü ile kaplanmış. Tüm yıl boyunca kullanıma açık olan çatı ile ziyaretçiler fabrikaya yaklaşabiliyor,  üretim süreçlerini takip edebiliyor ve güzel doğal çevreyi deneyimleyebiliyor. Fabrikanın dört kanadındaki pencereler günün her saatinde iç mekanların tüm bölümlerinin görülmesini sağlıyor. Ayrıca fabrikaya gelen ziyaretçiler dışarda bulunan rampalarda yürüyerek binanın içini ve geniş yürüyüş parkurlarının bulunduğu çam ormanını görebiliyor.