Vesta Ofis

İç Mekan Tasarımı
Gizem Şipkan Mimarlık

Proje Yeri
Maslak/İstanbul

İşveren
Vesta Mühenslik ve Finans

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
109 m2

Fotoğraflar
Gizem Şipkan Mimarlık Arşivi

Gizem Şipkan Mimarlık tasarımı Vesta Ofis’in tasarım kurgusunda maksimum verimlilik hedeflenirken mekan algısı renklerle desteklenmiş.

Mühendislik ve finans olarak tek çatı altında toplanan Vesta’nın Maslak 1453 Ofis bloklarında bulunan ofisi, 2022 yılında Gizem Şipkan Mimarlık tarafından tasarlanmış.

109 m2 alanın üzerine yapılan tasarım kurgusunda küçük alanlarda maksimum verimlilik ön plana çıkarılmış. Giriş kısmında 2 adet gizli ledli kolon tasarlanıp, şirketin logosu dekoratif sıvalı duvarın ortasına yerleştirilerek bir karşılama alanı yaratılmış. Girişin sağ tarafında bulunan tuvalet gizli kapı ile yok edilip, lambri ile bütünsellik sağlanmış. Çalışma alanı dışında, ofisin merkezi olarak doğal ahşap kaplamalı uzun masanın tavanına ahsap giydirme yapılıp, sarkıtlar asılarak farklı bir çalışma mekanı ve çok amaçlı bir alan elde edilmiş. Bu alandaki sandalyeler turuncu seçilerek bu bölümün merkezi niteliği ve enerjisi vurgulanmış. Mutfak kapısı da lambri ile gizlenerek, boyalı cam ve tv ile harmoni sağlanmış. Ortak çalışma alanında dinginlik ve ferahlık sağlaması açısından yeşil renk dengeli bir şekilde duvarda ve dolaplarda kullanılmış. Ortama sıcaklık ve aidiyet hissiyatı vermesi acısından zeminde parke kullanılmış. 2 yönetici odası cam bölmelerle ayrılarak, ayrı kişisel mekanlar oluşturulmuş. Kendi alanlarında gizlilik oluşturması açısından tavana ahşap içerisine gizli perdelik yapılmış. Yönetici odalarındaki ve ortak alandaki ahşap masalar, sehpalar ve dolaplar Gizem Şipkan tarafından tasarlanmış.