Vessel

Künye

Mimari Tasarım
Heatherwick Studio

Tasarım Ekibi
Thomas Heatherwick, Stuart Wood, Laurence Dudeney, Charlotte Bovis, Einar Blixhavn, Antoine van Erp, Felipe Escudero, Thomas Farmer, Steven Howson, Jessica In, Nilufer Kocabas, Panagiota Kotsovinou, Barbara Lavickova, Alexander Laing, Elli Liverakou, Pippa Murphy, Luke Plumbley, Ivan Ucros Polley, Daniel Portilla, Jeff Powers, Matthew Pratt, Peter Romvári, Ville Saarikoski, Takashi Tsurumaki

İşveren
Related, Oxford Properties Group

Yüklenici
Cimolai, Permasteelisa

Strüktür Mühendisliği
AKT II, Thornton Tomasetti

Peyzaj Tasarımı
Nelson Byrd Woltz

Aydınlatma Tasarımı
L’Observatoire International

Tamamlanma Tarihi
2019

İnşaat Alanı
2.210 m²

Heatherwick Studio tarafından, Hindistan’ın geleneksel basamaklı kuyularının karmaşık geometrik dokusundan ilham alınarak tasarlanan Vessel’in; eylemsiz, statik bir heykelden ziyade, aktiviteyi ve katılımı teşvik eden bir sosyal nesne tanımlaması hedeflenmiş.

Vessel, Manhattan’ın batısında yer alan eski bir tren bakım istasyonunun dönüştürülmesiyle oluşan Hudson Yards’ta bulunuyor. Hudson Nehri’nin karşısında yer alan 16 katlı dairesel yapı, konuklarına nehrin ve Manhattan’ın manzaralarını sunuyor.

Heatherwick Studio Vessel’in eylemsiz, statik bir heykelden ziyade, aktiviteyi ve katılımı teşvik eden, parçalı değil tek bir kütleden oluşan sosyal nesne tanımlamasını, akıllarda kalıcı bir kamusal alan olarak kentlinin yaşamına dahil olmasını hedeflemiş. Çalışmanın ilk aşamalarında insanların doğal olarak bir araya geldiği kamusal alanlar araştırılmış ve bu alanların basit tasarım öğeleri içerdiğine kanaat getirilmiş. Yeni tasarımda da Hindistan’ın geleneksel basamaklı kuyularının karmaşık, geometrik dokusundan ilham alınmış, ancak merdiven/basamaklar gibi basit mimari öğeler kullanılmış. Yapının hem amfitiyatro gibi bir merkezi barındırması, hem de şehrin manzaralarından faydalanarak dışarıyla ilişki kurabilmesi hedeflenmiş.

Cephesi bakır tonlu bir metalle kaplanan Vessel, 154 adet bağlantılı merdiveni ve 2465 basamağı ile ziyaretçilerine çeşitli rota alternatifleri sunuyor.