Tayvanlı YC INOX’un Dev Yatırımındaki Mimari Partneri Iglo Architects

Tayvanlı çelik devi YC Inox’un Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçireceği 80 milyon dolarlık dev yatırımın mimari tasarım sürecini uluslararası ödülleriyle dikkat çeken Iglo Architects yürütecek.

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Tayvanlı YC Inox firmasının, Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde aldığı 35.000 ve 20.000 metrekarelik arazilere kurulacak fabrika yapılarının tasarım sürecindeki partneri Iglo Architects olacak.

Tasarım süreci Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects tarafından yürütülecek olan fabrikaların birinde paslanmaz çelik boru imalatı yapılması planlanırken, “Service Center” olarak adlandırılan diğer fabrikada ise şerit ve sac levha yüzey işlemleri yapılacak. İki buçuk ay gibi kısa bir sürede ruhsat alma aşamasına getirilen bu iki fabrika binası eş zamanlı olarak inşa edilecek.

Tasarım ve inşaat süreleri toplamda 18 ay olarak belirlenen projelerin, 2020 yılının ilk çeyreğinde inşaatına başlanması ve gelecek yılın başlarında da deneme üretimlerine geçilmesi hedefleniyor.