Utter Space

Mimari Tasarım
CUN Design

Tasarım Ekibi
Shu Cui, Chuan Ma, Yang Zhao, Yunqi Jiao, Xu Wang

Proje Yeri
Pekin, Çin

İşveren
Zongyuan Liu

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
1.000 m2

Fotoğraflar
Ting Wang

60’lardan kalma bir depoyu fotoğraf stüdyosuna dönüştüren CUN Design, binanın tarihi gövdesini ve malzemelerin dokusunu ön plana çıkararak Çin kültüründe yer alan, beklenmedik sonuçlar elde etmek için az ile yetinmek anlamına gelen “shede kavramına referans veriyor.

Ünlü Çinli fotoğrafçı Liu Zongyuan, 2019’un başlarındaPekin’de 60’lardan kalma bir depoyu fotoğrafstüdyosuna dönüştürmek üzere CUN’la iletişime geçmişGörüşmeler sonucunda yapının fotoğraf
stüdyosunun yanı sıraçeşitli sergi ve aktivitelere de ev sahipliği yapmasına karar verilmiş. 

Çin kültüründebeklenmedik sonuçlar elde etmek için az ile yetinmek, sadeliği tercih etmek anlamına gelen “shede” kavramı tasarım için ilham kaynağı olmuş. 

Binanın  duvarları panellerle kaplanmış ve içi tamamen karartılmışAncak yapının tarihi gövdesi görünür kılınmışDeponun zamanın izlerini yansıtan beton duvarları korunarak ön plana çıkarılmış. 

Alanın tamamıbüyük bir salon ile resepsiyonstüdyolar ve servis mekanlarının oluşturduğu iki bölüme ayrılmışİkinci ve üçüncü katlarda kademeli olarak geri çekilmelerle mekanlar arasında zengin ilişkiler kurulmuş. 

Ziyaretçileri karşılayan resepsiyon ve lobikanyon şekliyle etkileyici bir mekansal deneyim sunuyor. Tasarımtaş ve betonun dokusunu ön plana çıkarıyor ve küçük taşların arasından süzülerek bütüne nüfuz eden ışıkmekansal deneyimi pekiştiriyor.