Urban Bloom

Mimari Tasarım
Spacemen Studio

Proje Yeri
Putrajaya, Malezya

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
180 m²

Fotoğraflar
David Yeow Photography

Spaceman tarafından Malezya’da tasarlanan yeni Braun Buffel mağazası, merkezindeki yosun kaplı enstalasyon ve organik malzemelerin modern yorumuyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Spacemen, Braun Buffel için, “Urban Bloom” başlıklı bir dizi kavramsal mekanların ilki olan amiral mağazasını tasarladı. Galeri ile laboratuvar arasında bir konseptle tasarlanan mağaza, müşteriyi mağazaya çekecek görsel etkiye sahip olmayı öncelikli tutuyor.

Maksimal minimalizm yaklaşımı lehine geleneksel lüks kavramından kaçınan mekanın merkezinde, bir bilimkurgu laboratuvarında büyüyen bir deney gibi yerden tavana doğru filizlenen canlı bir ağacın soyut bir yorumu yer alıyor. Yosun kaplı enstalasyonun organik silüeti, mimari ile heykeli birleştirmeyi amaçlayan mağazanın açık plan düzeniyle sakinleştirici bir kontrast oluşturarak mekana kimlik kazandırıyor.
Mekanın tamamında kullanılan soluk alçı duvarların merkezindeki oniks duvarlar ve tezgahlarla birlikte, değerli taşlardan oluşan bir kompozisyon ön plana çıkıyor; ürünlerin alışveriş yapanların dikkatini çekmesini sağlanıyor. Mağazanın ön tarafında bulunan cam vitrinli yeşim mermer kaplı tezgahlarda küçük deri ürünleri sergileniyor. Mermerlerin yeşil damarları, biyofilik temalı alanla görsel bir bağlantı sağlıyor. Mağazanın içinde, turuncu oniks tezgahlar mağazaya çarpıcı vurgular katıyor. Mağazanın sonunda yer alan yeşil oniks duvara, tamamen şeffaf camdan yapılmış bir teşhir tezgahı eşlik ediyor. Müşterilerin bekleme alanı için biri duvarda kullanılan yeşil oniks malzemeden kavisli bir bank ve meşe bir koltuk olmak üzere iki adet mobilya tasarlanmış.
Sanat ve doğa aracılığıyla, zarif ve fütüristik estetik, mağaza iç ortamını sürükleyici, ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir deneyime dönüştürerek yeniden tanımlıyor.