Üniversite Öğrencileri Arası İYTE Instagram Fotoğraf Yarışması

Üniversite Öğrencileri Arası İYTE Instagram Fotoğraf Yarışması, pandemi günlerinde dünyayı algılama ve görme biçimlerimizdeki değişimlerin fotoğraf üzerinden nasıl aktarılabileceğinin cevabını arıyor.

Sosyal mesafeler ve duvarlar ardındaki yeni yaşamımız, bireylerin dünya algısını kökten değiştirdi ve gündelik hayatı yeniden şekillendirdi. İYTE Sürdürülebilir Yeşil Kampüs ekibi, düzenlediği Instagram Fotoğraf Yarışması ile pandemi günlerinde dünyayı algılama ve görme biçimlerimizdeki değişimlerin fotoğraf üzerinden nasıl aktarılabileceğinin cevabını arıyor.

Yarışmacılar, bu dönemde en çok duyduğumuz “kısıtlama, tecrit, evde kalmak, maske kullanımı, hijyen, dayanışma, paylaşım, temas, sosyal mesafe, uzaktan eğitim, sağlık çalışanları, balkon konserleri/sohbetleri, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı, 23 Nisan, sanatla hayata tutunmak” gibi sözcükleri düşünerek fotoğraflar üretebilecekleri gibi, pandemi sürecinde kendi gördüklerini ve yaşadıklarını da fotoğraf karelerine dönüştürebilecek.

Örgün eğitimdeki tüm üniversite öğrencilerine (önlisans, lisans ve lisansüstü) açık olan yarışmaya katılım ücretsiz.

Her katılımcı, yarışmaya herhangi bir mobil cihaz veya fotoğraf makinesiyle 10 Mart – 15 Haziran 2020 tarihleri arasında çekilmiş, renkli veya siyah beyaz, en fazla 4 (dört) adet fotoğrafla katılabiliyor. Dörtten fazla fotoğrafla katılınması durumunda belirtilen Instagram etiketi ile yüklenen ilk dört fotoğraf yarışmaya dahil edilecek.

Renk, keskinlik, kontrast, doygunluk gibi basit müdahalelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya olmayan bir nesnenin/objenin eklendiği/çıkartıldığı fotoğraflar kabul edilmiyor.

Instagram ortamında gerçekleştirilecek olan yarışmada fotoğrafların #karantinakadraji etiketi kullanılarak ve @surdurulebilir_iyte Instagram hesabı etiketlenerek paylaşılması isteniyor. Yarışmaya katılanların yarışma sonuçlanana kadar Instagram kullanıcı/hesap isimlerini değiştirmemeleri ve Instagram hesaplarının herkese açık olması gerekiyor. Gönderileri gizli olan kullanıcılar @surdurulebilir_iyte ve #karantinakadraji etiketlerini kullanarak hesaplarından fotoğraf paylaşsalar dahi fotoğraf görünmeyeceği için yarışmaya katılmamış sayılacaklar.

Detaylı bilgi ve şartname için tıklayınız.

Yarışma Takvimi
Son katılım tarihi: 15 Haziran 2020, Pazartesi, Saat 23:00 (TSİ).
Sonuç açıklama tarihi: 1 Temmuz 2020, Çarşamba.
Sergi ve ödül töreni: Daha sonra duyurulacak.

Jüri
Işın Can Traunmüller, Dr. Öğr. Gör., İYTE Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
Ela Çil, Doç. Dr., İYTE Mimarlık Bölümü
Alahattin Kanlıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi, Ege Üniversitesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü
A. Beyhan Özdemir, Doç. Dr., DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü
Gamze Tanoğlu, Prof. Dr., İYTE Matematik Bölümü, Rektör Yardımcısı
Ayça Tunç Cox, Dr. Öğr. Üyesi, İYTE Endüstriyel Tasarım Bölümü
Mehmet Yasa (AFIAP), Fotoğrafçı/ Restoratör, İzmir Büyükşehir Belediyesi

Ödüller
1.lik ödülü: 2000 TL
2.lik ödülü: 1000 TL
3.lük ödülü: 500 TL
Sergileme (15 adet): 100 TL