UIA 2019-2020 Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri

Çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla düzenlenen UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri katılımcılarının, başvurularını ulusal aşamayı yürütecek olan Mimarlar Odası’na, 17 Ocak’a kadar iletmeleri bekleniyor.

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından düzenlenen Altın Küp Ödülleri’nde, teslim için son haftaya girildi.

Yarışmaya katılımda bulunmak isteyen kişi veya kuruluşların, okul öncesinden 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerin mimarlık tasarımı ve çevreyi oluşturan süreçleri anlamaları için tasarlamış oldukları etkinlikleri, strüktürleri veya ürünleri, ödül şartnamesinde belirtilen şekilde ulusal meslek örgütlerine iletmeleri gerekiyor. Türkiye’de ödül programına adaylık dosyalarının Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne gönderilmesi için son tarih 17 Ocak olarak belirlenmiş.

UIA Altın Küp Ödülleri, katılımcıların yeni projeler üretmelerini öngören bir yarışma değil ve 1 Eylül 2017 ile 17 Ocak 2020 tarihleri arasında sürdürülmüş veya sonuçlandırılmış olan etkinlikler veya çalışmaları kapsıyor.

Ödül programı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. UIA Ulusal Kesimleri tarafından yürütülecek olan ilk aşamada, her ülkeden her kategori için birer aday seçilerek uluslararası jüriye önerilecek. İkinci aşamada ise uluslararası jüri ödül verilecek adayları belirleyecek ve sonuçlar Temmuz 2020’de Rio de Janeiro’da gerçekleştirilecek olan 27. UIA Kongresi’nde açıklanacak.

Ödüle layık görülen kişi ve kurumlar, bir ödül belgesi ve/veya belirlenecek özel bir ödülün sahibi olacak. Ayrıca ödül alan ve başarılı bulunan projeler UIA Kongresi’nde sergilenecek.

Detaylı bilgi ve şartname için tıklayınız.

Jüri

Cengiz Bektaş  (Mimar)

Behiç Ak (Mimar, Karikatürist ve Çocuk Kitapları Yazarı)

Tezcan Karakuş Candan (Mimar)

Özlem Akarsu Çelik (Gazeteci)

Esra Şahin Burat (Mimar – Mersin Üniversitesi)

Hikmet Sivri Gökmen (Mimar – Dokuz Eylül Üniversitesi)

Tülin Şener Kılınç (Çocuk Gelişimi Uzmanı – Ankara Üniversitesi)

Ödüller

Okul Ödülü 

(Ulusal müfredat uyarınca çocuklara ve gençlere genel eğitim veren tüm okullar)

Kuruluş Ödülü

(Herhangi bir alanda, tek başına ya da başkaları ile işbirliği içinde çalışan Müzeler, Galeriler,    Vakıflar, Dernekler ve diğer kuruluşlar)

Yazılı Medya Ödülü 

(Yazılı medya alanında çalışan kişi ve kuruluşlar)

Görsel ve İşitsel Medya Ödülü

(Görsel ve işitsel medya alanında çalışan kişi ve kuruluşlar)