Tuğla Tonoz Evi

Mimari Tasarım
Space Popular

Proje Yeri
Valencia, İspanya

Tasarım Ekibi
Lara Lesmes, Fredrik Hellberg, Estudio Alberto Burgos, Javier Cortina Maruenda

Tamamlanma Tarihi
2019

Fotoğraflar
Mariela Apollonio

Space Popular tarafından tasarlanan ve inşasında endüstrileşmiş teknikler ile geleneksel işçilik bir arada kullanılan Tuğla Tonoz Evi, mekansal konfigürasyonlara imkan tanırken belirli ölçüde standardizasyonu sağlıyor ve banliyö konutları için bir prototip teşkil ediyor.

İspanya’nın Valencia şehrinde yer alan Tuğla Tonoz Evi hem geleneksel hem çağdaş hem de bölgesel inşaat tekniklerine ve İspanyol-Akdeniz iklimine yanıt veren, çelik ızgara konstrüksiyona sahip bir prototip.

Eğimli bir arsa üzerinde yer alan, yarı gömülü evin girişindeki çekirdek etrafında, koridorlara ihtiyaç duyulmadan farklı mekanlar konumlanmış. Değişen bu hacimler zengin sekanslar sunuyor ve modüler sistemde farklı görsel karaktere sahip mekanları oluşturuyor.

Tuğla Tonoz Evi; yapısal çelik grid, alçıpan dolgu duvarlar ve taşıyıcı tuğla tonozlardan oluşuyor. 10×10 profillere sahip olan ve 3,75×3,75 açıklıklar geçen gridin alana yerleştirilmesi birkaç gün sürmüş. Tamamlandığında ustalar tarafından iskele olarak da kullanılmış. Taşıyıcı tuğla tonozlar ise çelik profillerden bağımsız, kendini taşıyor. Yapıda kullanılan, Rafael Guastavino tarafından geliştirilen ve 13. Yüzyıla dayanan bu tonoz tekniği kalıp gerektirmiyor. Böylece yapının elemanları bağımsız olarak uygulanıyor ve zamandan tasarruf sağlıyor.