Tuğla Ev

Mimari Tasarım
Studio Humane

Tasarım Ekibi
Sunil Humane

Proje Yeri
Solapur, India

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam İnşaat Alanı
650 m²

Fotoğraflar
Hemant Patil

Studio Humane, Tuğla Ev’de yerel malzemeleri ve inşa tekniklerini kullanarak Solapur’un fiziksel özelliklerine ve yerel kimliğine uygun bir tasarıma imza atmış.

Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde, Barshi kasabasında yer alan Tuğla Evi, bölgenin güçlü siyasi geçmişini ve kültürünü sergiliyor. Bulunduğu bölgenin yerel inşa tekniklerini iç ve dış mekanlara uyarlayan tasarımcılar, bölgenin iklim özelliklerine uygun malzemeler kullanmış. Sert, sıcak ve kurak iklim göz önünde bulundurularak çift cidarlı cepheler ve tuğla paneller tercih edilmiş. “Lotus göleti”  etrafında konumlanan yapı, ortogonal formların monotonluğunu kıran açılı duvarları ile kullanıcıları içgüdüsel olarak yönlendirmeyi hedeflemiş. İçe dönük karşılama salonu, geniş yaşam alanına bağlanarak iyi aydınlatılmış oturma odasına ve lotus göletini çevreleyen, doğal havalandırma imkanı tanıyan avluya açılıyor. –

Bina arsanın merkezine yerleştirilerek, yemyeşil bir ön bahçenin yanı sıra arkada işlevsel bir özel alan kurgulanmış. Tasarımcılar plan çözümlerini, kullanıcıların mahremiyetini göz önünde bulundurarak, yatak odalarını arka bahçeye yaşam alanlarını ise ön bahçeye dönük olacak şekilde kurgulamışlar. Evin doğal havalandırma sistemi olarak çalışan merkezi avlu,  gün ışığı ve çapraz havalandırma sağlıyor. Ahşap pergolalar avlunun odak elemanı haline gelerek avluyla üst katların görsel bağlantısını sağlamış. Evin kuzeydoğu köşesindeki Puja odası, tuğla deseni, silindirik tavan ışıklığı, Lotus göleti ve keskin açılı duvarı ile yapının kütlesinde öne çıkarılmış. Çift cidarlı cephedeki açıklıklardan geçen ışık, “puja”ya sakin ve sıcak bir atmosfer sağlıyor.

Solapur sıcak ve kurak bir bölge olduğundan boşluklu duvar panelleri havalandırma ihtiyacını da karşılıyor. Güneş panelleri sayesinde evin sıcak su ihtiyacı giderilirken elektrik ihtiyacı da azaltılmış. Arsanın eğimi yağmur suyunu biriktirmeye yönelik düzenlenerek su kanalları inşa edilmiş.