Travel Center

Mimari Tasarım: Quadrangle

Proje Ekibi: Caroline Robbie, George Foussias, Andrea Hall, John Beauvais and Punam Pathak

Proje Yeri: Toronto, Kanada

Tamamlanma Tarihi: 2017

Alan: 930 m²

Statik Proje: Brenik Engineering

Mekanik Proje: GPY + Associates Engineering

Elektrik Projesi: Mulvey + Banani International Inc.

Fotoğraflar: Adrien Williams

Kanada’nın Toronto şehrinde, Torontolu yerel mimarlık ofisi Quadrangle tarafından tasarlanan Travel Center, kurumsal bir iş yeri mekânı kurgusunu yeniden ele alan tasarım yaklaşımıyla ve çalışma, satış ve sosyal mekânların birbiriyle iç içe yer aldığı bir merkez olma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Toronto’nun King ve Spadina caddelerinin kesişiminde bulunan Travel Center, 19. yüzyıldan kalma bir konfesiyon fabrikasının yeniden işlevlendirilmesi ve dönüştürülmesiyle oluşturulmuş çok fonksiyonlu bir merkez. Sahip olduğu tarihi arka plandan referansla, cephe açıklıkları ve strüktürel elemanları korunarak tasarlanan bu yapının iç mekânları çeşitli seyahat acentalarının ofis, satış ve etkinlik mekânlarını bir araya getirecek şekilde kurgulanmış. Orijinal kolon ve kirişleri tamamen açık bırakılan yapının içine, ilk bakışta göze çarpan siyah, kutu şeklinde bir toplantı mekânı yerleştirilmiş.

Caddenin yoğunluğunu ve canlılığını içeri taşıyan, davetkâr ve merak uyandıran iç mekânlar yaratılırken aynı zamanda seçilen tefriş elemanları ile müşterilerin rahat bir şekilde vakit geçirebileceği ve seyahat planlarını konuşabileceği mekânlar düşünülmüş.