Toyou Kitabevi

İç Mekan Tasarımı
Wutopia Lab

Tasarım Ekibi
Yu Ting, Pu Shengrui, Yang Siqi, Guo Yuchen, Zhan Beidi

Proje Yeri
Şanghay, Çin

İşveren
CIFI Group

Aydınlatma Danışmanı
Chloe Zhang

Tamamlanma Tarihi
2021

Proje Alanı
452 m²

Fotoğraflar
CreatAR Images

Wutopia Lab tasarımı Toyou Kitabevi, kitap satışının yanı sıra çeşitli işlevlere hizmet eden minyatür bir kültürel kompleks.

Toyou Kitabevi, Jean Nouvel imzasıyla tasarlanan 1000 Kırmızı Saksılı Sokak’ta yer alıyor. 

İşveren, her gün karşılaştığımız kitapçıların çoğunun sadece kitap ve bazı kültürel ürünler sattığını belirterek, tasarım ekibinden, bir yaşam tarzı sergileyen; çiçekleri, şarabı, çayı ve özenle seçilmiş kitapları birleştiren bir kitabevi istemiş. Kitabevinin sadece kitapseverler tarafından değil, kitaplarla ilgilenmeyenler tarafından da kullanılması; minyatür bir sosyal ve kültürel kompleks tanımlaması tasarımın temel hedefi olmuş. 

Kitabevi ismini, kitapların Qin Shi Huang tarafından yakılmasının bilginlerce önlendiği yer olan iki dağdan alıyor. Tasarımda iki soyut ve sembolik dağ mekanlaştırılmış.  

Ziyaretçi, içeri girdiğinde beyaz suni taştan yapılmış, dağlardan birinin soyutlaması niteliğindeki kitaplığı görüyor. Diğer dağın ise belirli bir görüntüsü yok. Çünkü Çin kültüründe bu dağ o kadar büyük ki, dağda bulunanlar onu göremez. Bordo renkli ve delikli alüminyum panellerin tanımladığı farklı işlevli köşeler ise bu dağdaki mağaraları ise temsil ediyor. Tasarım ekibi, bu mekansal deneyimi yaratırken kitaplıkları, bölmeleri ve çeşitli eşyaları kullanarak, kullanıcılar için her köşede bir sürpriz sunuyor.