The Dovecote

Mimari Tasarım
AZO Architecture Office

Tasarım Ekibi
Mário Sequeira, Pedro Soares, Fátima Barroso, Jorge Vilela, João Alves

Proje Yeri
Braga, Portekiz

Tamamlanma Tarihi
2015

Toplam İnşaat Alanı
54 m²

Fotoğraflar
Nelson Garrido

AZO Architecture Office tasarımı The Dovecote, iç mekanda gereksiz unsurlardan kaçınarak saf ve huzurlu bir atmosfer yaratıyor.

AZO Architecture Office, evinin arka bahçesindeki güvercinliği dönüştürmek isteyen kullanıcı için tüm aile üyelerine hitap eden duygusal bir tasarım geliştirmiş. The Dovecote, zemin katında bulundurduğu çocuk oyun alanı ve havuzuyla kullanışlı bir veranda sunuyor. 

Büyülü ve yaratıcı çocukluk anılarından ilham alınan tasarımda mekanlar, saf ve huzurlu bir temsil yaratma kaygısı taşıyor. Bu minimal eve projesinde, ana hacim zemin mekanlarından kopuk okunuyor. Kütlenin havada asılı duruyormuş hissi aydınlatma ile de desteklenmiş.

Dengeli bir mekan organizasyonu hedefleyen ekip, iç mekanın gereksiz unsurlardan yoksun olmasına özen göstermiş. Böylece tüketim toplumunun bir yansıması olarak, bütün hacimler çocukların eşyaları ve oyuncakları ile dekore edilmiş. Cephedeki bazı açıklıklar ise, yapının güvercinlik görevi görürken sahip olduğu üçgen pencerelerin korunması ile elde edilmiş.