The Athletic Center

Mimari Tasarım
Studio Saxe

Proje Yeri
Nosara, Guanacaste, Kosta Rika

İşveren
The Gilded Iguana Holdings

Yüklenici
LHC Constructores

Strüktür Tasarımı
Sotela Alfaro Ltda.

Elektirik ve Mekanik Proje
Dynamo Studio

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
615 m²

Fotoğraflar
Andres Garcia Lachner

Studio Saxe, çevreye etkiyi minimuma indirmek hedefiyle The Athletic Center’ın programını mevcut ağaçların etrafında konumlanan kütlelere dağıtmış ve dışarıyla ilişki kuramayan, içe dönük spor salonlarının aksine kullanıcıların doğa ile bütünleşmesini amaçlamış.

Costa Rica’nın Nosara kasabasındaki Gilded Iguana Hotel’in bir uzantısı olan The Athletic Center, ağaçların arasında küçük bir spor tesisi. Merkezi bir konumda yer alan olan yapı, spor ve eğlenceyi doğanın içinde deneyimleme imkanı sunuyor. İçerisinde sörf ve bisiklet mağazaları, Jiu Jitsu, yoga ve masaj salonlarını içeren birden fazla stüdyoyu barındırıyor.

Studio Saxe ve işveren, bölgenin mevcut ağaç ve yaban hayatı çerçevesi içinde, karmaşık ve çeşitli bir alan programını uyarlamanın akıllı yollarını aramış ve projede insanın doğa ile simbiyotik ilişki içinde bir arada var olması amaçlanmış.

Studio Saxe, tüm programı, mevcut ağaçların etrafındaki boşluklara sığabilecek ayrı kütlelere dağıtmış ve bu kütleleri köprü ve yollarla birbirine bağlamış. Sonuç olarak, insanları yoğun güneşten korurken doğaya bağlayan bir dizi kamusal alan oluşmuş. Strüktür, elektrik ve mekanik mühendisleriyle iş birliği içinde çalışan tasarım ekibi, ağaç köklerinin etrafındaki temelleri, ağaçların büyümeye devam etmesine izin veren esnek bir yöntemle koordine etmiş.

Studio Saxe, karmaşık ve çeşitli bir ekolojik çevrenin içerisinde, inşaat sürecinin olabildiğince hafif ve göze batmayan şekilde tamamlanmasını tercih etmiş. The Athletic Center’da, arsa üzerinde minimum etki ve maksimum inşaat verimliliği yaratan, hızlı bir şekilde monte edilebilen, prefabrike olarak inşa edilmiş hafif çelik yapı uygulanmış. Ana çelik çerçeve daha sonra tik ağacından üretilen ahşap malzemeyle kaplanmış. Uzun saçaklar tüm yüzler için koruma sağlarken, aynı zamanda binanın mekanik sistemlerinde ve peyzaj sulamasında yeniden kullanılmak üzere su toplamak için de kullanılmış. Büyük cam duvarlar ağaçlarla ve bitki örtüsüyle bir bağlantı oluşturmuş.

Minimum enerji tüketen bir yapı oluşturmak için güneş yönü, rüzgar, gürültü, toz ve diğer faktörlerin dikkate alındığı biyoklimatik tasarım stratejileri izlenmiş.