Tepta, Sancaklar Cami’nin İç ve Dış Mekan Aydınlatma Armatürlerini Yeniledi

Emre Arolat Mimarlık tarafından tasarlanan, pek çok tasarım ödülüne layık görülen Sancaklar Cami’nin aydınlatma armatürleri TEPTA Aydınlatma tarafından yenilendi.

Sancaklar Vakfı tarafından inşa edilen ve 2013 yılında açılan cami, 10 yıllık işletim süresince vakıf tarafından küçük çaplı bakım ve onarım işlemleri görmüş. Bu işlemler, caminin bakımsızlıktan dolayı zamanla çürümesini engelleyememiş ve özellikle içinde su unsurları da barındıran peyzaj elemanlarında, aydınlatma armatürlerinde önemli sorunlar ortaya çıkmış. 

Studio Lighting Design’ın danışmanlığında yürütülen Sancaklar Cami’nin aydınlatma armatürlerinin yenileme süreci, TEPTA Aydınlatma’nın desteği ile tamamlandı. Mimarın ve mimari aydınlatma tasarımcısının taleplerine uygun çözümler sunan bir marka olarak TEPTA, aydınlatmanın mimarinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ispatlayan bu değerli projede, teknik bilgisini, deneyimini ve üstün armatürlerini bir kez daha gösterme şansını yakalamış oldu. 

Cami tasarlamanın temel sorunsallarını; forma dayalı güncel mimari tartışmalardan uzaklaşarak ve sadece dinsel bir mekanın özüne odaklanarak ele almayı hedefleyerek tasarlanan caminin üst avlusundaki parkın etrafını çevreleyen yüksek duvar hattına, 6 metre yükseklikteki direkler üzerinde 60 Watt gücüne ve 6200 Lümen ışık şiddetine sahip güçlü projektörler yerleştirildi. Böylece bu duvarlar ile dışardaki karmaşık dünyadan koparılan kamusal parkın huzurlu atmosferi güçlendirildi. Bu alandaki ağaçlar, farklı güçlerde ve şiddetlerde ışık yayan yere gömme armatürler ile vurgulandı. 

Camiye giriş yolunda, alışılagelmiş minare yapı tarzından farklı olan formuyla gelenleri karşılayan taş kulenin geniş olan iki yüzeyi, 56 Watt ışık gücüne ve 4700 Lümen ışık şiddetine sahip 32°x95° özel açılı, zeminden lineer aydınlatmalar ile belirginleştirildi.

İstanbul’un bir banliyö semti olan Büyükçekmece’nin kırsal bir alanında yer alan caminin bütünüyle topografyası ile hemhal olan yapısının cephesi, TEPTA’nın 27 Watt gücünde ve 3000 Lümen şiddetinde ışık yayan, özel optikli ve bal peteği aksesuarlı yere gömme armatürleri ile aydınlatıldı. Işığı aşağıdan yukarı doğru yayan bu armatürler sayesinde cephedeki dokunun doğallığı ve çatı hattı daha görünür hale geldi.

TEPTA, ibadete açıldığı günden bugüne hala önemini ve farklılığını koruyan ve Türkiye’nin mimarlık tarihinde haklı bir yere sahip olan böyle bir projenin yenileme sürecine katkı sağlamış olduğu için gurur duyduklarını belirtti.