Tayfun Kahraman, Ayşe Mücella Yapıcı ve Can Atalay, 2023 Avrupa Mimarlık Ödülü’nün Sahibi Oldu

2013 yılındaki Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Mayıs ayının sonundan bu yana cezaevinde olan Mimar Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Avukatı Can Atalay 2023 Avrupa Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

Mimar Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Avukatı Can Atalay, “Avrupa hümanizmini ve mimarlık ilkelerini ileriye götürme taahhüdünde bulunan” kişilere verilen 2023 Avrupa Mimarlık Ödülleri’ne layık görüldü. Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle geçtiğimiz Mayıs ayının sonundan bu yana cezaevinde olan Yapıcı, Kahraman ve Atalay, 15 Eylül’de Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenecek olan 2023 Avrupa Mimarlık Ödülleri töreninde ödülün 18., 19. ve 20. sahipleri olarak duyurulacak. Avrupa mimarisinin en yüksek ödüllerinden biri olan 2023 Avrupa Mimarlık Ödülü’nün geçen yılki kazananı Alman Mimar Christoph Ingenhoven olmuştu. Geçmişte ödülü alanlar arasında Bjarke Ingels, Santiago Calatrava, Henning Larsen Architects ve Wolfgang Tschapeller de bulunuyordu.

Ödül komitesi Mimar Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Avukatı Can Atalay’ın ödülü almalarındaki motive edici faktörleri “Türkiye’deki sosyal adaletsizliğe karşı çıkmaları ve Şubat 2023’te Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin yıkıcı sonuçları konusunda kamuoyuna önceden uyarılarda bulunmaları” olarak açıkladı. Komite ayrıca “Avrupa medeniyetinin en yüksek standartlarına adanmış bu prestijli ödülü bu kahraman Türk mimar, şehir planlamacı ve insan hakları şampiyonlarına veren kurumlarımız kararlılıkla onların yanındadır. Dünyanın dört bir yanında onların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan herkesi hararetle destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Mimar Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Avukatı Can Atalay, 15 Eylül Cuma günü Atina’daki Akropolis’te düzenlenecek olan 2023 Avrupa Mimarlık Ödülleri’nde gıyaplarında törenle anılarak ödüllerinin sahibi olacak.