Tago Architects’ten Anadolu Yakası’na Yeni Nesil Konut Tasarımı: Daire Kartal

İstanbul Anadolu Yakası’nın merkezlerinden Kartal’da inşa edilen, 1+1 ve 2+1 daire çözümleri ve şehir merkezine yakınlığı ile kullanıcılarına dinamik bir yaşam sunan Tago Architects tasarımı Daire Kartal; çalışma hayatına yeni atılan genç yetişkinlere, aktif yaşam tarzını benimseyen beyaz yakalılara ve tek çocuklu genç ailelere hitap ediyor…

Tago Architects tarafından Kartal’da, tek bir blok halinde tasarlanan Daire Kartal, genç ve dinamik bir rezidans formuna sahip. Tüm daireleri deniz manzarasını görecek şekilde planlanan konut kompleksi, genç çalışan profiline ve tek çocuklu ailelere hitap edecek şekilde kurgulanmış. Yapının E5 Karayolu’na bakan cephesi masif etkisiyle dikkat çekerken diğer tarafta Adalar ve deniz manzarasıyla buluşan cephesinde şeffaf mimari tasarımıyla ve buna uygun form ve plan yapısıyla ön plana çıkıyor. E5 Karayolu’na bakan cephenin daha sağır olarak tasarlanmış olması, cephede kullanılan doğrama ölçülerinin daha küçük seçilmesi ve malzeme oranlarının optimize edilmesi sayesinde trafik ve gürültünün iç mekanlardaki etkisi azaltılmış.

Manzara yönelimi ve gün ışığından yararlanan daireleri ile kullanıcılarına modern ve yalın bir çizgi sunan Daire Kartal’ın iç mekanları da sosyal hayatın ön planda olduğu bir kurguya sahip. Yüzme havuzu, açık hava aktivite alanları ve fitness salonlarının bulunduğu yapının sosyal olanakları sayesinde bireysel yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedeflenmiş. Daire Kartal, telefon kontrollü akıllı ev sistemiyle donatılmış daireleri ve yeşil bina olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Projedeki yeşil alan kullanımı, peyzaj alanların görsel sunumu ve bire bir kullanıcı deneyimi ile ön plana çıkıyor. Kullanıcıların ortak kullanıma açık sosyal alanlara erişimi de bu durumu destekler nitelikte düşünülmüş.

Daire Kartal’ın havalimanına, adliyeye ve finans merkezlerine olan yakınlığı; projenin genç ve çalışan kitleye hitap etmesinin başlıca sebeplerinden. Şehir merkezinde bulunmasıyla ilgi uyandıran yapı, metro ve minibüs hatları gibi sık kullanılan toplu taşıma araçlarına yakınlığıyla ve ulaşım olanaklarıyla dikkat çekiyor.

Künye Bilgileri:

Mimari Tasarım: TAGO Architects

Tasarım Ekibi: Gökhan Aktan Altuğ, Müge Eker Eryayar, Mevlüt Duymaz, Necip Coşkun, Seda Genç Yıldırım, Emre Kurbak, İlksen Arıs İğci, Selva Şahin, Elif Demirel

Proje Yeri: Kartal, İstanbul

Proje Tipi: Konut

İşveren: Bodur Gayrimenkul

Toplam İnşaat Alanı: 35.000 m²

İnşaat Başlangıç Yılı: 2016

İnşaat Bitiş Yılı: 2018

Yüklenici: Çukurova İnşaat

Aldığı Ödül ve Sertifikalar: (Leed Sertifikası adayı)

Projenin Özellikleri ve Konut Seçenekleri: 1+1/2+1 akıllı konut