A Trail of Water

Tasarım
Matthias Oostrik

Proje Yeri
Assen, Hollanda

Teknik Tasarım ve Uygulama
Spectro Productions

Led Teknolojisi
Invent Design

Uygulama
J. Boonzaaijer Aannemingsbedrijf

Yapım Tarihi
2020

Fotoğraflar
Gert Jan Van Rooij

Video
Michel Boulogne

Sanatçı Matthias Oostrik’in, bir demiryolu geçidinin altına yer alan ve tren geçtikçe etkinleşen ışık enstalasyonu “A Trail of Water”, bulunduğu tarihi dere yatağındaki suyun akışı ile kent trafiği arasında ilişki kuruyor.

Sanatçı Matthias Oostrik’in ışık enstalasyonu A Trail of Water, Hollanda’nın Assen kentindeki yeni bir demiryolu geçidinin altında yer alıyor. Her geçen tren, aşağıdaki kaldırım taşları ve çimlerin arasına yerleştirilen led ışık kompozisyonunu etkinleştiriyor.

Tarihi bir dere yatağında yer alan sanat eseri, suyun akışı ile kentsel trafik arasında ilişki kuruyor. A Trail of Water, yalnızca farklı trafik akışlarını birbirine bağlamakla kalmıyor; aynı zamanda Assen şehrinin tarihine de değiniyor. Işık dalgaları, Drentsche Aa vadisinde akan tarihi derelere de işaret ediyor.

Oostrik, H şeklindeki kaldırım bloklarını örtmek veya değiştirmek yerine, blokların farklı doğrultularıyla uyumlu bir ışık kompozisyonu yaratmış. Bunu başarmak için 500 bloğa özel olarak tasarlanmış LED modülleri takılmış.

Modern şehri doğal ve tarihi çevresine bağlayan projeleriyle tanınan sanatçı, insanlar ve çevreleri arasında yeni ve alışılmadık bağlantılar kurulmasını sağlıyor. Dijital teknolojiyi kullanarak ürettiği  enstalasyonlar ile ziyaretçilerin çevrelerini yeniden şekillendirmelerine olanak tanıyor. Amsterdam’daki bir yaya geçidinde bulunan Bijlmer Moodwall (2009) ve yine Assen’de, tren istasyonununda yer alan Assen van Assen (2018), sanatçının benzer çalışmalarından.