Sunyata Otel

Mimari Tasarım
Zhaoyang Architects

Tasarım Ekibi
Yang Zhao, Zhou Wu, Peken Shang

Proje Yeri
Dali, Çin

İşveren
Travelling with Hotel Management Co. Ltd

Yüklenici
Du Qingshui Construction

Tamamlanma Tarihi
2017

Proje Alanı
540 m²

Fotoğraflar
Jonathan Leijonhufvud, Pengfei Wang

Zhaoyang Architects tarafından tasarlanan Sunyata Butik Oteli, sade cephesi ve içe dönük mimari kurgusu ile samimi bir atmosfer oluşturuyor.

Sunyata Butik Oteli, 14 oda ve halka açık bir kafeden oluşuyor. Manzarası olmayan bir arsada yer alan ve 8 kütleden oluşan yapı, avluların etrafına yerleştirilmiş otel odalarıyla içeride yaratılmış minyatür dünyada huzurlu bir atmosfer yaratmayı hedefliyor. Kafe ise, doğu cephesinde geçirgen bir mekan olarak konumlanıyor.

Merkezde bulunan kütle, avluyu ikiye ayırmak yerine; “yin” ve “yang” sembolünü oluşturarak, avluların derinliğinin hissedilebileceği geçirgen bir sınır oluşturuyor.  Bu geçirgenlik, kafenin iki cephesinde konumlanan, açılabilir büyük pencerelerle doğu-batı ekseninde de vurgulanıyor. Otele sokaktan bakıldığında; göze çarpan bir yapı olarak değil, daha çok bir tiyatro sahnesi gibi algılanıyor ve ilgiyi kafenin içi ile ardındaki avluya çekiyor.

Tasarım ekibi; küçük bir köy gibi gördükleri otel kompleksindeki her birimi ayrı ayrı yapılar olarak düşünmüş. Bu durum, proje koşullarının karmaşıklığının bir sonucu olarak ortaya çıkmış.

Yapıda, maliyeti düşürmek için beton kullanılmış. Geneli brüt beton olan cephelerin bazılarına, ortalama 4 cm genişliğinde, mekanın samimi atmosferiyle uyumlu, düzensiz dokular verilmiş.

Geleneksel kiremit çatı ve beton duvar birleşimindeki saçak detayı, cephenin önemli bir elemanı olarak kurgulanmış. Yağmur suyunu tahliye etmek için, avluya bakan saçakların etrafına bakır oluklar eklenmiş. Yapının eski şehir merkezinde bulunması ve yerel yönetmelikler gereği, caddeye bakan ön bölümde yığma taş cephe oluşturularak yapıya geleneksel bir görünüm kazandırılmış.