Snøhetta, Ordrupgaard Müzesi İçin Bir Ek Yapı Tasarladı

Snøhetta imzasıyla tasarlanan ve büyük bir bölümü yeraltına gömülen Ordrupgaard Müzesi ek binası; herkes için erişilebilir, rahat ve sezgisel bir müze yolculuğu sunuyor.

Kopenhag’ın kuzeyinde, Jægersborg Dyrehave yakınında yer alan Ordrupgaard, 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma Kuzey Avrupa’nın en kapsamlı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında, neo-klasik tarzda üç kanatlı bir kır konağı olarak inşa edilen müze, 2005 yılında Zaha Hadid tarafından tasarlanan 1.150 m2‘lik modern bir cam ve siyah beton uzantısıyla genişletildi. Snøhetta’nın, çoğu yeraltında olan, ancak kısmen zeminden taşan tasarımı, Hadid’in özel sergiler için uzantısı ile müzenin orijinal binasını birleştirerek tüm müze arsası ve çevresindeki park-bahçeler boyunca bütünsel ve sürekli bir güzergah oluşturuyor. Snøhetta’nın tasarımı, peyzaj müdahalelerinin yanı sıra ikisi Hadid’in sergi alanının devamını oluşturan, toplamda beş yeraltı sergisini içeriyor.

Yenilikçi ancak sade tasarımı sayesinde, yeni uzantı ve sergi alanları, Ordrupgaard ve yemyeşil bahçeleri boyunca dairesel ve sürekli bir hareket yaratıyor. Tasarım, sergi tasarımı ve sanat koruma-sergileme alanında en yüksek uluslararası standartları karşılıyor ve herkes için erişilebilir, rahat ve sezgisel bir müze yolculuğu sunuyor.