Sille İlkokulu

Mimari Tasarım
TEĞET

Proje Yeri
Selçuklu, Konya

Tasarım Ekibi
Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar, Ece Ünübol, Hande Ciğerli, Ethem Aybar, Deniz Dilan Kara, Alican Tilkan

İşveren
Selçuklu Belediyesi

Yapımcı
Taksim Yapı

Statik Proje
BKSD

Mekanik Proje
KSM Mühendislik

Elektrik Projesi
Tesla Mühendislik

Ahşap Danışmanı
Demet Sürücü

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
2 300 m2

Fotoğraflar
Egemen Karakaya

Hem tektonik ifadesi hem de kamusal eğitim programı ile yüzyıl başından bu yana eriyen yerel dokunun onarımı için bir adım oluşturan, TEĞET imzalı Sille İlkokulu, günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geleneksel ve çağdaş teknikleri bir araya getirerek geçmiş ve bugün arasında diyalog kuruyor.

Sille İlkokulu, bugün Konya şehir merkezinin 8 km kuzeybatısında bulunan Sille’de, mübadele zamanı neredeyse tamamen terk edilmiş ve dokusunun büyük bir kısmı erimiş eski bir Rum-Osmanlı köyünde yer alıyor. Okul, aynı arazide kendinden neredeyse yüz yıl önce var olan eski bir han yapısının izlerini takip ediyor; onun informal bir rekonstrüksiyonunu sunuyor. Sille İlkokulu, vadi boyunca devam eden derenin doğu kıyısında kalan eğimli bir araziye yerleştirilmiş. Okulun taş duvarlarla örülen basit ve katı geometrisi, ahşap strüktürün esnek yapısı ile serbestleşiyor.

Geleneksel ahşap kagir duvarlar irili ufaklı hacimler yaratacak şekilde farklı açıklıklarda dizilmiş. Orta avlu, zikzak formunda ahşap bir arkad ile sarılmış; böylece avluya bakan koridorlar öğrenciler için hem bir teneffüs hem de bir hazırlık alanı sağlanıyor. Sille İlkokulu, hem tektonik ifadesi hem de kamusal eğitim programı ile yüzyıl başından bu yana eriyen yerel dokunun onarımı için bir adım oluşturuyor. Tarihi bir yapıdan referansla günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geleneksel ve çağdaş teknikler bir arada kullanılarak tasarlanan bina, geçmiş ve bugün arasında bir diyalog kurma hedefini taşıyor.