Sika Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Fazlı Bulut ile, Markanın Yapı Kimyasalları Sektöründeki Çalışmaları Hakkında Konuştuk…

“Beton dizaynında ve döküm kalitesinin modifikasyonu için kullanılan katkı ve kür malzemeleri ile başlayan çözüm hikayemiz, çatı örtüsü hatta güneş enerjisi panelleri montajına kadar devam etmektedir. Bazen bir köprünün bağlantı elemanında görebildiğimiz markamızı, bazen bir AVM temelinde su izolasyonunda, bazen bir uçak hangarının zemininde ya da bir otelin havuzunun sızdırmazlık uygulamalarında görmek bizim için çok gurur verici.”

Temelden çatıya çözümleri ile inşaat ve endüstri sektörlerine hizmet veren, Türkiye’nin öncü yapı kimyasalları firması Sika’nın Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Fazlı Bulut ile markanın inşaat tamamlayıcı pazarındaki hedeflerini, üretim politikalarını, yenilikçi ürünlerini, Ar-Ge çalışmalarını ve gelecek öngörülerini konuştuk.

Sika globalde Parex’i satın alarak büyüme yolunda önemli bir adım attı. Sika ve Parex birbirini hangi açılardan tamamlıyor?

Parex satın alması sürekli olarak büyüyen organizasyonumuzun en son ve en büyük halkası oldu. Parex’in dünya çapında çok kuvvetli bir dağıtım kanalı ve özellikli teknik harçlar alanında teknolojik çözümleri bulunmaktadır. Sika, bu satın alma ile hem dağıtım ağını genişleterek çözümlerini daha fazla inşaat profesyoneline ulaştırma, hem de Parex bünyesinde bulunan teknolojik ürünlerle ürün gamını arttırma niyetindedir. Ortak bir sinerji ile sektörü daha ileri taşımak adına çok büyük bir adım attığımızı düşünüyoruz. Bu adım bizi hem heyecanlandırmakta hem de gelecekteki olası adımların da habercisi olma niteliğindedir.

Sika’nın bu satın alma ile birlikte inşaat tamamlayıcı pazarındaki hedefleri ne yönde genişlemiş oldu?

Parex’in satın alınması ile birlikte Sika’nın büyüme altyapısı da güçlenecektir. Parex’in dağıtım kanallarındaki güçlü konumu, Sika’nın ürün yelpazesi için yeni fırsatlar yaratacaktır.  Parex, Sika’nın iyi yapılandırılmış doğrudan satış kanallarına erişim sağlayacak ve Parex’in cephe ve seramik yapıştırma uygulamalarındaki uzmanlığı Sika’ya bu büyüyen ve çekici pazar alanlarına katılma olanağı sağlayacaktır.

Sika’nın yapı ürünleri sektöründe oldukça geniş bir ürün ve çözüm yelpazesi bulunuyor. Özellikle Türkiye pazarında etkin olduğunuz ürün grupları hangileri?

Sika’nın geniş ürün gamıyla bir yapının hemen hemen her noktasına çözüm üretebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Beton dizaynında ve döküm kalitesinin modifikasyonu için kullanılan katkı ve kür malzemeleri ile başlayan çözüm hikayemiz, çatı örtüsü hatta güneş enerjisi panelleri montajına kadar devam etmektedir. Bazen bir köprünün bağlantı elemanında görebildiğimiz markamızı, bazen bir AVM temelinde su izolasyonunda, bazen bir uçak hangarının zemininde ya da bir otelin havuzunun sızdırmazlık uygulamalarında görmek bizim için çok gurur verici. Hatta bazen banyodaki derzlerde ya da günlük yapıştırma uygulamalarında bile Sika’yı görebilirsiniz. Dolayısı ile biz kendimizi hep görünmez bir kahramanmış gibi konumlandırırız. İlk planda belki gözünüze çarpan bir malzeme göremeyebilirsiniz ama emin olun Sika’nın çözüm ürettiği mutlaka bir detayını araştırarak görebilirsiniz. Çok basit bir örnek vermek gerekirse her gün kullandığınız araçların ön camlarında dünya çapında dört tanesinin bir tanesi Sika ürünleri ile yapıştırılmaktadır.

Sika olarak Ar-Ge çalışmalarına verdiğiniz önemden ve bu konuda yaptığınız yatırımlardan söz eder misiniz?

İnovasyon şirketimiz için ana stratejik hedeflerden biridir. Yenilikçi fikirlere ve çözümlere her zaman, her çalışanımız tarafından kapımız sonuna kadar açıktır. Çok büyük bir organizasyona sahip olmamızdan ötürü globalde yaşanılan sorunlar ve bunlara üretilen çözümler çok farklı bakış açılarına sahip olabiliyor. Dolayısı ile Türkiye’den çıkan bir çözümü Çin’de görmemiz olası hale geliyor. Bu da bize hem kolektif bir bakış açısı hem de farklı detayları olan çözümler ile çözme yetisi sağlıyor. Ar-Ge bizim can damarlarımızdan biri ve firmayı geleceğe taşıyacak en büyük kaynaklarımızdan biri olarak görülmektedir. Sika Türkiye’nin bölge Ar-Ge merkezi olarak konumlandırılmış olması da bizim için çok büyük fırsat ve ayrı bir gururdur.

Yapı sektöründe son dönemde piyasaya sürdüğünüz, güncel nitelikte, yenilikçi ürünlerinizden söz eder misiniz?

Son dönemde, zemin kaplamalarında Sika Comfortfloor® dekoratif zemin kaplamaları ailesinin yeni üyesi olan Sika Comfortfloor® Marble FX ürünümüzü piyasaya sürdük. Ürün, doğal taş görüntüsü ile hem göze hitap ederken, yüksek aşınma dayanımı ve düşük bakım maliyetleri ile de inşaat profesyonellerine çözüm üretiyor. Poliüretan esaslı olan Sika Comfortfloor® Marble FX, kendiliğinden düzleşen ve elastik bir zemin kaplama sistemidir. Kesintisiz olarak mermer etkisinin öne çıkarılmak istendiği ihtişamlı yaşam alanlarında yumuşak ve mat yüzeyli bir son bitiş oluşturmaktadır. İç mekan kullanımı için tasarlanmış Sika Comfortfloor® Marble FX; 2,5-3,0 mm. arası değişen kalınlıklarda uygulanmaktadır. Bu sayede doğal taşların oluşturacağı ağır yüklere ve kalınlıklara gerek duyulmamaktadır. Kokusuz ve düşük VOC salınımına sahip Sika Comfortfloor® Marble FX, kaydırmazlık özelliği ile de özel alanlar tasarlamanıza imkan sağlamaktadır. Son bitirişte farklı efektler oluşturabileceğiniz ve çok çeşitli renk seçeneğine sahip Sika Comfortfloor® Marble FX ile zeminde yaratıcılığınızı da sergileyebiliyorsunuz.

Sika olarak ürün ve çözüm anlamında sektörde yarattığınız ilkler ve farklılıklar hangileri?

Üretim kapasitemiz, sürdürülebilir ürün yelpazemiz ve köklü tarihimizle, hitap ettiğimiz inşaat ve endüstriyel imalat sektörlerinde lider tedarikçi konumunda bulunuyor olmamız bizi rakip markalardan ayırıyor.

Genel olarak Sika, Yapı Kimyasalları sektöründe kalite ve güvenilirliği ile anılan bir firmadır. Yüz yılı aşkın süredir müşteri odaklılığını kaybetmemiş, sürekli inovatif fikirler ve yeni ürünler ile sektöre yön vermektedir. Bana göre, inşaat firmalarına en önemli katkısı her biri alanında uzman teknik personellerle, sorunlara doğru çözüm ve doğru ürün tavsiyeleri vermemizdir. Bunun yanında dünya standartlarındaki üretim kalitemiz ile hem en iyi performansı hem de bu performansın sürekliliğini sağlamaktayız.

Yapay zeka ve robot teknolojileri inşaat tamamlayıcı pazarının geleceğini nasıl etkileyecek? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

İnşaat sektöründe yapay zeka daha çok IOT uyglamalarında gözümüze çarparken robot teknolojilerinin hızlı imalat isteyen alanlarda kullanımına ufak ufak şahit olmaktayız. Asya’da benzer geometriye sahip alanlarda robotlar ile seramik yapıştırma uygulamaları yapıldığını biliyoruz. Geleceğe yöne vermek adına Sika olarak robotla döşenen seramik uygulamalarında yapıştırıcı çözümleri ile destek olmaktayız. Bunun yanında özellikle 3D baskı uygulamalarının da inşaat sektöründe her geçen gün arttığını, kalıplardan bağımsız elemanların oluşturulabildiğini görüyoruz. Bu noktada Sika’nın İsviçre’de bir merkezi ve mimari işbirlikleri bulunmaktadır. Tasarımda daha fazla özgürlük sağlayan bu uygulamalarda fiberler ve özel katkılar ile destek veriyoruz. Sektörü geleceğe taşıyacak her fikrin arkasında olmaya çalışıyoruz .Sanırım yüz yılı aşkın bir şirket olmamızın en büyük etkenlerinden biri de bu olsa gerek diye düşünmekteyim.