Shishi-Iwa Evi

Künye

Mimari Tasarım
Shigeru Ban Architects

Tasarım Ekibi
Shigeru Ban, Nobutaka Hiraga, Grant Suzuki, Shuntaro Sano

Proje Yeri
Karuizawa, Nagano, Japan

İşveren
HDH Capital / HDHP

Yüklenici
Dai-ichi Kensetsu Ltd.

Strüktür Mühendisliği
Hoshino Architects & Engineers, Inc

Mekanik-Elektrik-Tesisat Projesi
Chiku Engineering Consultants, EOS Plus

Peyzaj Tasarımı
Shigeru Ban Architects

Tamamlanma Tarihi
2018

Arsa Alanı
1.410 m²

Proje Alanı
450  m²

Fotoğraflar
Hiroyuki Hirai

Shigeru Ban Architects imzası taşıyan ve çevreye minimum müdaheleyle tasarlanan Shishi-Iwa Evi’nin dalgalı çatısı ve eğrisel formu ağaçların hareketine cevap verirken, bahçe ile bütünleşik parçalı ortak alanları modern bir konaklama yapısı teşkil ediyor.

Shishi-Iwa Evi, Tokyo yakınlarındaki tatil beldesi olan Karuizawa’da yer alıyor. Japonya halkı için popüler bir tatil beldesi olan bölge, dağ, nehir gibi doğal öğeleri içeren ve etkileyici manzaralar sunan köyleri ile meşhur.

Shigeru Ban tasarımı otel, çevreye etkiyi minimuma indirgemek amacıyla mevcut ağaçlara müdahale edilmeden, onları da tasarımın bir öğesi haline getirerek tasarlanmış. Dalgalı çatısı ve eğrisel formu ile yapı, ağaçların hareketine cevap veriyor ve ormanın bir parçası haline geliyor. Manzaradan faydalanmak ve evin içi ile dışını bütünleştirmek adına ortak alanlarda geniş cephe açıklıkları tercih edilmiş.

Konuklar otele resepsiyon ve kütüphanenin ahşap çerçeveli geniş cam kapısından giriş yapıyor. Tesis, her birinde 3 ya da 4 misafir odası bulunan 3 adet bölümden oluşuyor. Bölümlerin her birinde bir salon bulunuyor ve bu salonların hepsi ortak bir mutfağı içeren “büyük oda”ya açılıyor.

Ahşap konstrüksiyon modüllerden oluşan yapının dolgu duvarlarını da ahşap sandviç paneller oluşturuyor. Sıcaklık hissini ve bütünlüğü sağlamak için yapının neredeyse tamamında ahşap kullanılmış. İç mekanlarda kullanılan karton malzeme, ahşap mobilyalar ve yapı elemanları ile hem renk hem doku uyumu sağlıyor.