Lasvit Yeni Merkezine Taşındı

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen LASVIT, Çek kasabası Nový Bor’daki Palackého Meydanı’nda, cam tasarımı ve üretimi konusundaki ustalığını yansıtan yeni merkez binasına taşındı.

2012’den bu yana TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen Lasvit, Çek Cumhuriyeti Nový Bor kasabasında yer alan yeni merkezini açtı. Kasabanın Palackého Meydanı’nda yer alan yapı, cam karolarla kaplı cephesiyle dikkatleri çekiyor.

Prag merkezli mimari stüdyo OV-A tasarımı olan yeni bina, iki tarihi yapının yenilenmesiyle ortaya çıktı. Bölgede yüzyıllardır kullanılan ve gelenekselleşmiş arduvaz çatı sistemlerinden esinlenerek yaratılan cam karolar, tarihi binaların cephesini oluşturdu.

18. yüzyıldan bu yana Çek Cumhuriyeti cam üreticilerinin merkez kabul ettiği kasabada konumlanan yeni merkez binası ile Lasvit, bölgenin cam üfleme geleneklerini yeniden canlandırıyor.

Lasvit, yeni merkez binası “Cam Ev” için uzun süreli bir tasarım yarışması başlatmış, öncelik olarak; kasabanın dokusunun bir parçası olan, güçlü bir kimliğe sahip, çok amaçlı bir kompleks yaratmayı belirtmişti.

Değerlendirme sonrasında mimar Štěpán Valouch ve Jiří Opočenský tasarımının hayata geçirilmesine onay verildi. Barok döneme ait bir ev ile günümüz yüzyılına ait evler arasındaki ilişkiyi çok ilginç bulduğunu söyleyen mimar Valouch, yapı hakkında, “Bölgede yer alan yapılar hem içeride hem de dışarıda benzersiz bir şekle sahip. Barok evler içe dönük, kendi içine kapalı. Lasvit için tasarladığımız cam ev ise transparan, ışıl ışıl bir aydınlatma gibi hayal edildi” diyor. Lasvit ise bu yeni merkez hakkında, “Cam Ev bölgedeki cam üretiminde gençleşmenin simgesi olabilir” diyor.

Tasarımcı, cam ustalarını, sanatçıları ve mühendisleri bir araya getiren Lasvit, “Güzelliğe olan tutkuyla” aydınlatma tasarımlarına hayat veriyor. “Aklımız, ellerimiz kadar önemlidir, ama hepimiz kalplerimizle birleşiyoruz” mottosu ile hareket eden marka, yarattıkları eşsiz projeler kapsamında tasarladıkları özel aydınlatma yerleştirmeleri ve heykelleri konusunda dünya çapında bir öncü olarak kabul ediliyor. TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen Lasvit, üflemeli Bohemya camının küresel elçileri olarak Çek Cumhuriyeti’nden dünyaya yayılıyor. Otel zincirleri, özel konutlar, kamusal ve kültürel mekanlar, lüks yatlar, restoranlar ve butikler için aydınlatma heykelleri tasarlayan marka, aynı zamanda Zaha Hadid, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Arik Levy, Micheal Young Nendo gibi öncü tasarımcılarla hazırladığı armatür koleksiyonları da sunuyor.