Shikhara Evi

Mimari Tasarım
Wallmakers

Tasarım Ekibi
Vinu Daniel, Gayatri Maithani, Sagar Kudtarkar, Pushkar Sharma, Swathi, Oshin Varughese, Vineeth AC, Apoorva Goutam, Harshita G. Tophakhane, Smit Zalavadia, Nihal Gafoor, Ayush Nair

Proje Yeri
Thiruvananthapuram, Hindistan

İşveren
Harikumar Karunakaran

Mühendislik
Adcons Infrastructure Pvt. Ltd.

Peyzaj Tasarımı
Vinu Daniel ve ekibi

Proje Alanı
177 m²

Fotoğraflar
Jino Sam, Sidharthan, Chirantan Khastgir, Akash Sharma, Sagar Kudtarkar

Wallmakers tarafından tasarlanan Shikhara Evi’nin hafriyat toprağından üretilmiş ve küçük açıklıklara sahip batı cephesini oluşturan duvarında yer alan perfore alüminyum levhalar, hava akımını ve mekanlara ulaşan ışığı kontrol altına alırken merdiven olarak devam ederek dalgalı, ritmik bir desene dönüşüyor.

Hindistan’ın Kerala eyaletinin Thiruvananthapuram bölgesinde yer alan Shikhara Evi, Gandhi tarafından “Hindistan’ın her zaman yeşil kenti” olarak adlandırılmış Thiruvananthapuram’ın sessiz tepelerinden birinde, ormanın yüksek bir bölümünde konumlandırılmış.

Yapının batı cephesini oluşturan ve batı güneşini kontrol altına almayı sağlayan eğimli duvar, yapıya “shikhara” yani tepe görünümü kazandırmış. Bu duvar hafriyat toprağından, arazinin kendisinden temin edilen malzemelerden üretilmiş.

Binanın küçük açıklıklara sahip uzun batı cephesi, çapraz havalandırmayı engellemiş. Bu sebeple cephede konumlandırılan perfore alüminyum levhalar, hava akımını ve mekanlara ulaşan ışığı kontrol altına almış ve merdiven olarak devam ederek dalgalı, ritmik bir desene dönüşmüş.