Shenzhen Ulaşım Merkezi Yarışması’nın Kazananı Grimshaw Architects Oldu

Grimshaw Architects’in yarışma galibi projesi Shenzen Ulaşım Merkezi, ilhamını Shenzhen şehri için özel öneme sahip ve gezegenin en etkili karbon emicilerinden biri olan mangrove ağacından almış.

Shenzen Ulaşım Merkezi Projesi, Büyük Körfez Bölgesi olarak anılan Greater Bay Area için yeni bir kentsel geçit ve farklı ulaşım alternatiflerini barındıracak bir ulaşım merkezi olacak. Aynı zamanda, son teknolojileri kullanan tasarım; güvenli, yeşil, akıllı ve insan odaklı kimliğiyle dünyadaki benzer projeler için yeni bir standart oluşturuyor.

Kazanan proje, yüksek hızlı tren ve diğer toplu taşıma türleri arasındaki transferleri kolaylaştırarak her gün binlerce yolcuya hizmet verecek. Bu merkez, aynı zamanda Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı’nı kullanan yolcular için bağlantı ve terminal tesisi sağlayarak kendini dünyanın ulaşım kavşaklarından biri haline getirecek.

Ulaşım merkezindeki sirkülasyonun, tüm doğu terminal bölgesinin Shenzhen için canlı, insan odaklı yeni bir ticari ve kültürel bölgeye dönüştürülmesine önayak olması hedefleniyor. Vaziyet planı, organik rotalar, aktif cepheler ve tüm çeşitli peyzaj elemanları, aktif seyahati teşvik etmek için tasarlanmış. Bu merkez, yolculara varış ve ayrılış deneyimini akışkan formların ve doğal ışık alan mekanların rehberlik ettiği rotalarda sunuyor.

Tasarım ilhamını, Shenzhen şehri için özel öneme sahip ve gezegenin en etkili karbon emicilerinden biri olan “mangrove” ağacından alıyor. Yolcuların yer üstünde, yer altında, karada ve havada yapacağı yolculuklar, su yollarının birleştiği yerde gelişen kök ekosisteminin doğal formuna referans veriyor. Çevresel sürdürülebilirlik kapsamında, malzemeler verimli bir şekilde kullanılarak ve modüler sistemlerle ekonomik mimari çözümler üretilerek, LEED Platin ve Çin 3 Yıldız sertifikalarını elde etmek hedefleniyor.