San Francisco Elektrik Santrali, Herzog & de Meuron Tasarımıyla Karma Kullanımlı Bir Yapıya Dönüşüyor

Herzog & de Meuron, başlangıçta yıkımı planlanan ve San Fransisco’nun tarihi yapılarından biri niteliğindeki ikonik istasyonu, bölge halkının talebiyle karma kullanımlı bir yapıya dönüştürdü.

San Fransico’daki eski bir elektrik santralinin karma kullanımlı bir yapıya dönüştürülme çalışmaları başladı. İkonik İstasyon A yapısının Portrero Power Station projesi kapsamında dönüşümü, Herzog & de Meuron-Adamson Associates iş birliği ile gerçekleşmiş. Bu yapı, 29 dönümlük bir sanayi bölgesinin Dogpatch mahallesinin bir uzantısı olarak geliştirilmesiyle yeniden kullanıma açılacak.

San Francisco’nun simge yapılarından birine yeni bir hayat veren Herzog & de Meuron, bu endüstriyel binanın çeşitli özelliklerini korurken üstüne hafif, çelik çerçeveli bir yapı eklemiş.

İstasyon A’nın yeniden işlevlendirilmesi, temel güçlendirmesini ve katları destekleyen türbin salonunun büyük bir bölümünü kapsıyor. Bir zamanlar enerji üretim makinelerini barındıran platformlar, türbin salonunun atriyumuna bakan toplanma alanlarına dönüştürülmüş.

Cephede çıkıntılara sahip olacak endüstriyel binanın sürdürülebilir dönüşümünü sağlamak için, doğal havalandırma stratejilerini içeren öneriler sunulmuş. İstasyonun zemin katı lobi, konferans salonu ve karma alanlara, üst katlar ise ofis alanlarına ayrılmış. Bu projenin konut, perakende satış, ofis mekanları ve açık alanlarıyla San Francisco kıyılarında çeşitli sosyo-ekonomik gruplara hitap etmesi hedefleniyor.