Samsung-Eco Package Sergisi

Samsung’un çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında geri dönüştürülebilir televizyon kutularını kullanarak, altı tasarım stüdyosu ve In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde geliştirdiği Eco-Package Sergisi 2 Haziran’da Akaretler’de açıldı.

Ürün planlamasından ürünün nihai olarak sunulmasına kadar tüm aşamalarda çevreyi korumaya en üst düzeyde öncelik veren Samsung, ürettiği ürünlerin çevresel potansiyel etkisini baştan sona analiz ediyor. Kaynakları korumanın, yeni ve yenilikçi ürünler üretmenin yanı sıra marka, çevre dostu olduğu kadar işlevsel ve ileri dönüştürülebilir ürünler üretmek için çalışmalarına devam ediyor. In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde gerçekleşen “Eco-Package” projesinde Beril Ateş, Figure, Onaranlar Kulübü, Ottan Studio, Öykü Baştaş ve Herkes İçin Mimarlık Derneği adına Serap Kaçmaz ve Kubilay Ercelep, Samsung televizyon kutularını gündelik yaşamlarımızda kullanabileceğimiz işlevsel ve dekoratif ürünler olarak yeniden tasarladı. Sergideki tasarımlar, 16 yıldır hem Türkiye’de hem de dünyada pazar lideri olan Samsung’un, tüketicilerin televizyon kutuları ile yapabileceklerine ilham olmak amacıyla hayata geçirildi.

Samsung’un yeni televizyon kutuları, tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden, yeniden işlevlendirilmek amacı ile üretildi. Eco – Package projesinde her televizyon kutusu farklı bir tasarıma dönüşürken sıfır atıkla üretime dikkat edildi. Tasarımların farklı mekanlara adapte olabilmesi için modüler fikirler geliştirildi. Samsung, çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımı ile yeni televizyon kutularında %90 daha az mürekkep kullandı. Böylece hem atıkların azalmasına hem de geri dönüşüm merkezlerine katkıda bulundu. Bu kapsamda tasarımcılar da, tasarımlarında renk kullanımını minimize ederek, televizyon kutularının üzerindeki çizgi, renk ve tipografi gibi grafik öğeleri kullandılar. Samsung televizyon kutularında zımba teli kullanılmadığı için, tasarımcılar da kutuların birleşim yerlerinde yapıştırıcı yerine farklı atık malzemeler kullanarak, karbon ayak izini azaltan çevreci bir yaklaşım benimsediler.

Eco-Package projesi kapsamında gerçekleştirilen tasarımlar, atılacak ürün ambalajlarına ikinci bir hayat veriyor. Tasarımlar, bilinçli tüketim konusunda farkındalık yaratırken, aynı zamanda, farklılıklarımızı kucaklamak gibi sosyal değerleri de kapsıyor. Farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren sanatçı ve tasarımcılar, proje kapsamında özgün birikimlerini projeye yansıtarak, yaşam alanları ve kentsel alanlar için yenilikçi ve pratik fikirler geliştirdi.

Samsung Eco-Package Sergisi, 30 Haziran’a kadar Akaretler No:37-39’da ziyaret edilebilir.